Gündem Özel

Gıda güvenliği skandalına konu olan 100 kg. döner kireç dökülerek toprağa gömüldü!


Önceki günlerde bir hazır döner imalathanesinde yaşananları yayınladığımız video kısa sürede ülke gündemine oturmuş ve aynı gün bakanlığın ani denetimiyle söz konusu işletme ve yetkilileri hakkında soruşturma başlatılmıştı. Denetim kapsamında işletmede o anda üretilmiş olan 100 kg. dönere de analiz yapılmak üzere el konulduğu belirtilmişti. Söz konusu durum; birkaç aydır üst üste gündeme taşıdığımız gıda güvenliği sorunlarının üretici tarafındaki ahlaki ve vicdanı eksikliğin yanında; bakanlık tarafındaki denetim yetersizliğini de gözler önüne seriyordu.

Diğer yandan tüketiciye ilgili firma ile ilgili herhangi bir bilgilendirme yapılmazken, firmanın da kapısına mühür vuruldu. Yapılan denetimde firmada tespit edilen eksiklikler veya ilave uygunsuzluklar da kamuoyuna açıklanmıyor, bir yandan firmanın fason olarak ürettiği ürünler – düne kadar – market raflarında satışa devam ediyordu.
Bu sabah gelen haber ise; gıda güvenliği skandalına yeni bir skandalın daha eklendiğini ortaya koydu.

Mühürlenen işletmede el konulan 100 kg. dönerin üzerine kireç dökülerek kameralar eşliğinde toprağa gömüldüğü – imha edildiği bilgisi tüm ajanslara düştü. Bunlar olurken bakanlık yetkilisi tarafından yapılan “Analiz sonuçlarını beklemeden imha ediyoruz” açıklaması şaşkınlık yarattı. Görüntülerde denetimin yetersizliğini abartılı tepkilerle kapatmaya çalışan bakanlığın maalesef ciddi bir israfa yol açtığı görülüyor.

Bir yandan influencerlarla yapılan samimiyetten yoksun PR çalışmaları ve para kaybı olan sosyal medya kampanyalarıyla “İsrafa hayır” diyen bakanlık, diğer yandan analiz raporları bile sonuçlanmamış etlere zehirli ya da virüslü et muamelesi yapıyor. Ya bilmediğimiz farklı bir gerçek var ya da bu abartılı tepkilerle birilerine gözdağı verilmeye çalışılıyor. O zaman soralım; İçinde zehir mi vardı? Virüs mü vardı? Keşke sokak hayvanlarına verseydiniz.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri