Salça ve Soslar

Calvé Köri Sos


Önceki gün sos reyonunda dikkatimi çeken bir ürünü inceleyeceğiz; Calvé Köri Sos. Ürün 260 gr.’lık ambalajlarda satılıyor. Ürünün etiketine baktığımızda gıda işletmecisi olarak Unilever Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasını görsek de; ürünün TR-59-K-015374 kayıt numarası üzerinden yaptığımız araştırma sonrasında Unilever firması tarafından değil, Upfield İstanbul Gıda Üretim A.Ş. firmasının Tekirdağ’daki fabrikasında üretildiğini anlıyoruz. Upfield firması da Unilever gibi yabancı menşeli bir firma olup; Türkiye’de Becel, Sana ve Rama gibi margarin üretimleriyle bilinmektedir. Bu vesileyle Unilever firmasının Upfield firmasına fason olarak üretim yaptırdığını da öğrenmiş oluyoruz.

Gelelim ürünün içeriğine; Ürün ilk 3 sırada; Su, Bitkisel yağlar ve Ananas suyu içeriyor. Evet -yanlış okumadınız üründe Ananas suyu bulunuyor. Ürün bitkisel yağlar olarak Kanola ve Ayçiçek yağları içerirken; ayrıca sofra şekeri ve modifiye nişasta da bulunuyor. Üründe bu temel bileşenlerin yanı sıra; Yumurta sarısı, sirke ve tuz da eklendiğini görüyoruz. Köri sos olarak satılan üründe köri baharat karışımı ise %1 oranında yer alıyor. Karışım içeriğinde miktarları bindelik oranlarda zerdeçal, kimyon, kişniş, sarımsak, kırmızı biber, defne yaprağı, çemenotu, hint cevizi, karabiber ve kakule olduğunu görüyoruz. Bu bitkilerin “köri sos” diye bildiğimiz baharatlı sosu oluşturan temel bileşenler olduğunu söyleyelim. Üründe bu bileşenlerin haricinde aroma verici ve nişasta bazlı glikoz şurubu ve türevlerinin olmaması da dikkatimizi çeken bir husustur.

Fakat ürün bu bileşenlerin yokluğunda ürün renklendirici, koruyucu ve antioksidan katkı maddeleri içermektedir. Öyle ki üründe – köri sosu etkisini arttırmak için – turuncuya yakın renk vermesi için beta karoten, koruyucu olarak potasyum sorbat ve antioksidan olarak da EDTA gibi katkı maddeleri içermektedir. Bu haliyle ürünün 15 gr.’lık tek porsiyonda 30 kcal enerji içerdiğini, bu kalorinin ağırlıklı olarak 3 gr. yağdan ve 1,3 gr. şekerden geldiğini söyleyebiliriz. Ürün tek porsiyonda 0,1 gr. protein ve 0,3 gr. tuz içermektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Su, Bitkisel yağlar (Değişen miktarlarda ayçiçek, kanola), Ananas suyu, Şeker, Modifiye nişasta, Sirke, Tuz, Yumurta sarısı, Köri baharat karışımı (%1) [Zerdeçal, Kimyon, Kişniş, Sarımsak, Kırmızı biber, Defne yaprağı, Çemenotu, Hint cevizi, Karabiber, Kakule], Soğan tozu, Elma suyu konsantresi, Zencefil, Renklendirici (Beta Karoten), Koruyucu (Potasyum Sorbat), Antioksidan (Kalsiyum Disodyum, EDTA)
🔎Calvé Köri Sos Besin Değerleri
👉Enerji 30 kcal
👉Şeker 1,3 gr.
👉Yağ 3 gr.
👉Protein 0,1 gr.
👉Tuz 0,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (15 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri