Editoryal İçerik, Hazır Yemek, İlave Şekersiz, Özel İnceleme

Yayla Yemek Hazır Barbunya Pilaki


Geçtiğimiz yıl yaz aylarında incelediğimiz Yayla markalı – yemeye hazır Barbunya Pilaki’yi özel inceleme kapsamında tekrar inceliyoruz. Ürün 400 gr.’lık BPA’sız özel ambalajda tüketime hazır olarak satılıyor. Ürün katkı maddesi olarak; koruyucu, renklendirici, aroma verici veya aroma arttırıcı içermemektedir.

Üründe ilk sırada %42 oranında Barbunya yer alıyor. Yani 400 gr.’lık ambalaj 168 gr. Barbunya içeriyor. Pilaki deyince; akla tabii ki zeytinyağı geliyor – ki ürün %6 oranında zeytinyağı ve ayçiçek yağı içeriyor. Bu haliyle 100 gr. üründe 7,6 gr. yağ bulunuyor. Bu da 400 gr.’lık tek ambalajda 30,4 gr. yağ demek oluyor. Burada dikkat çekici bir husus ise, ürünün tek pakette sadece 4 gr. Doymuş yağ içermesidir. Her zaman dediğimiz gibi doymamış yağ oranı yüksek olan Zeytinyağının ve ayçiçek yağının sağlık açısından farkı burada net olarak ortaya çıkmaktadır. Üründe doymuş yağdan gelen kalori oranı %6 gibi düşük bir düzeydedir – ki bu oran Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği maksimum %10’luk oranın altındadır.

Üründe bunların yanısıra toplam %15 oranında sebze yer alıyor. Pilakinin olmazsa olmazları; Domates %6 oranında, Patates %5 oranında ve Havuç da %4 oranında üründe yer alıyor. Sebzelerin yanı sıra ürün sirke ve soğan, sarımsak, karabiber, kimyon gibi baharatlar içeriyor. Üründe buğday unu ve sofra şekeri de bulunduğunu – fakat bunların oranlarının düşük düzeyde olduğunu söyleyelim. Ürün bu haliyle tek pakette 52 gr. Karbonhidratın yanı sıra 13,2 gr. Lif içermektedir. Bu da barbunya, domates ve diğer sebzelerden alınan karbonhidrata eşlik edip, tok tutma sürecini uzatacak kadar yüksek oranda lif demektir. Son olarak ürünün Protein içeriğinden de bahsetmek gerekiyor. Üründeki barbunya oranının yüksekliği protein içeriğine de yansımıştır. Öyle ki, bu ürünün tek paketini tüketen bir birey 23,2 gr. Protein almaktadır. Bu haliyle ürünün proteinden gelen kalori oranı %15,4 gibi yüksek bir orandadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Barbunya(%42), Su, Domates(%6), Patates(%5), Havuç(%4), Domates salçası, Tuz, Sirke, Buğday unu, Şeker, Sarımsak, Karabiber, Kimyon, Fesleğen, Soğan, Biber Salçası
🔎Yayla Yemek Hazır Barbunya Pilaki Besin Değerleri
👉Enerji 600 kcal
👉Karbonhidrat 52 gr.
👉Yağ 30,4 gr.
👉Protein 23,2 gr.
👉Lif 13,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (400 gr.) için verilmiştir.

Bu bir Sponsorlu içerik yayınıdır. Sponsorlu içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Sponsorlu içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

gıda dedektifi
Yorum Yazabilirsiniz;


Leave a Reply

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri