Editoryal İçerik, Gıda Takviyesi, Özel İnceleme

Ocean Vitamin D3 1000IU Oral Sprey


Bağışıklık sisteminin önem kazandığı ve özellikle kış aylarında dışarıdan alımının gerekliliğinin arttığı D vitaminlerinden birini; Orzax markalı Ocean Vitamin D3 Oral Sprey ürününü inceleyeceğiz. Ürün 20 ml.’lik şişelerde satılıyor. Ürünün etiketinden de görebildiğimiz üzere özel bir püskürtme sistemiyle 20 ml.’lik tek şişeden tam 130 puf yani püskürtme ürün elde edebiliyorsunuz. Bu da tavsiye edilen günlük dozu 1 puf olan ürünün 2 yetişkin tarafından yaklaşık 2 ay kullanılabileceğini gösteriyor.

Ürün içeriğinde Almanya’dan ithal edilen ve BASF laboratuvarlarında geliştirilmiş D3 vitamini yer alırken, üründeki zeytinyağı ise Balıkesir bölgesinde üretilmiştir. Üründe zeytinyağı ve kolakalsiferol yani D3 vitamini dışında ilave şeker, tatlandırıcı, koruyucu veya renklendirici gibi herhangi bir katkı maddesinin bulunmadığını da söyleyelim. Ürün benzer ürünlerde yer alabilen BHA katkı maddesini de içermemektedir. Bu haliyle tek pufta 1000 IU yani 25 mg. D3 vitamini bulunmaktadır. Bu da günlük ihtiyacın %500’ünü karşılamaya yetecek düzeydedir. Ürünün helal sertifikalı olduğunu da ayrıca belirtelim. Yetişkinlere yönelik bu ürün çeşidinin yanı sıra; Ocean D3 vitamini 400IU, 600IU, 1000IU damla ve D3K2 formlarıyla da tüm yaşlara uygun seçenekler içermektedir.

Peki D3 vitamini nedir? Aslında somon, uskumru ve sardalya gibi yağlı balıklarda ve yumurta sarısında bulunan D vitamini bu gıdaların dışında doğada az sayıda bulunmaktadır. D vitamini bu haliyle sınırlı sayıda gıdanın dışında gıda takviyelerinden ve balık yağlarından alınabilmektedir. D vitaminin en dikkat çekici özelliği ise yokluğunda vücuttaki kalsiyumun ancak %10-15’inin, fosforun ise %60’ının emilebilmesidir. D vitamini alındığında ise bu oran kalsiyumda %40’lara, fosforda ise %80’lere yükselmektedir. Aynı zamanda deri yoluyla da emilebilen D vitamini, kış aylarında güneş ışınlarının açılarının değişmesi ve güneş ışığına maruziyetin azalması sebebiyle kış aylarında azalmaktadır.

Yapılan çalışmalarda D vitamini alımının kalsiyum ile desteklenmesiyle insülin direnci ve Tip-2 diyabet hastalarında önleyici rol oynadığı tespit edilmiştir. Vücudun neredeyse tüm hücrelerinde bulunan D vitamini reseptörleri vasıtasıyla vücuda deri yoluyla ve ağızdan alınan D vitamininin beyinden kalbe, mideden pankreasa kadar her hücreye yayılabildiğini söyleyelim. #NeYediğiniziBilin

Bu bir Sponsorlu içerik yayınıdır. Sponsorlu içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Sponsorlu içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

gıda dedektifi


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri