Peynir

Sek Quark Çilek


Son dönemde raflarda yer alan sütlü ürünlerden birini inceleyeceğiz; Sek Quark Çilekli. Ürün reklamlarında “İyi tatlı” olarak lanse edilse de; ürün aslında sofra şekeri ilavesi içeren bir tür taze peynirdir. 140 gr.’lık kutularda satılmakta olan ürünün çilekli çeşidinin yanı sıra; yaban mersinli, ananaslı, limonlu ve sade çeşidi bulunmaktadır. Ürünün sade çeşidinde sadece pastörize inek sütü ve peynir kültürü yer alırken 100 gr.’da 4,5 gr. karbonhidrat ve 5 gr. yağ içermektedir. Ürünün etiketinde lif oranının yanı sıra; süt ürünlerinde önemli bir yeri olan kalsiyum oranı da belirtilmemiştir.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Pastörize İnek sütü, Şeker ve Çilek olduğunu görüyoruz. Üründeki ilave şeker oranı tüketiciye oransal olarak beyan edilmemekle birlikte, besin değerleri tablosunda da sütten gelen laktoz ile birlikte verildiği için oranını hesaplamak da zor olmaktadır. Biz de bu çerçevede aynı ürünün sade çeşidiyle karşılaştırarak yaklaşık bir oran hesaplamaya çalıştık.

Şöyle ki, Sek Quark’ın ilave şeker içermeyen sade çeşidi 100 gr.’da 4,5 gr. Karbonhidrat içeriyor. Aynı ürünün çilekli çeşidindeyse 12,5 gr. Karbonhidrat bulunmaktadır. Bu da üründe %100 süt bulunduğu kabulüyle – ilave 8 gr. karbonhidrat yani sofra şekeri bulunduğunu gösteriyor. Öyle ki, üründe içerik sıralamasına göre %100 değil, yaklaşık %85 oranında süt bulunuyor – ki bu da sütten gelen karbonhidrat oranının yaklaşık 3,8 gr. olduğunu gösteriyor. Buna göre ürün 140 gr.’lık tek pakette yaklaşık 5,3 gr. sütten gelen laktoz ve yaklaşık 12 gr. İlave şeker içeriyor. Bu da tek paket Sek Quark Çilek ürününde yaklaşık 6 tane küp şeker olduğunu gösteriyor. Üründe ayrıca %7,5 oranında çilek bulunuyor – ki bu da 140 gr.’lık tek pakette 10,5 gr. çilek olduğunu anlamına geliyor.

Ürün bu haliyle tek pakette 126 kcal enerji veriyor ve bu kalorinin %38’i ilave şekerden geliyor. Ürünün tek paketinde yer alan 6,3 gr. proteinden gelen kalori oranı ise %20 seviyesindedir. Bu proteinin yanı sıra; ürünün tüketimiyle alınan şekerin liften yoksun olarak kana hızla karıştığını da söylemek gerekiyor. Üründe bu temel bileşenlerin yanı sıra; kıvam arttırıcılar, aroma vericiler ve çilek rengini vermek için kırmızı pancar suyu konsantresi yer alıyor. Endüstriyel bir ürün olarak karşımıza çıkan bu üründe endüstrinin bize çilek renginin pancar suyuyla verildiği gerçeğiyle yüzleşiyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Pastörize İnek sütü, Şeker, Çilek (%7,5), Kıvam arttırıcılar (Modifiye nişasta, Pektin, Guar gam, Keçiboynuzu gamı), Peynir kültürü, Kırmızı pancar suyu konsantresi, Çilek aroma vericisi
🔎SEK Quark Çilek Besin Değerleri
👉Enerji 126 kcal
👉Şeker 12 gr.
👉Yağ 3,36 gr.
👉Protein 6,3 gr.
👉Kalsiyum Bilinmiyor
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (140 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri