Gündem Özel

Gramaj hilesi aldatıcı ticari uygulamalar kapsamında alındı.


Uzun bir süredir sizlerden gelen şikayetler ve bizzat yaptığımız tespitlerle yayınlarımızda yer verdiğimiz “gizli zam” konusuna dikkat çekiyorduk. Gizli zam – diğer adıyla gramaj hilesi bir ürün ambalajının gramajının düşürülerek – ürünün paket bazında aynı fiyattan satılmaya devam edilmesi suretiyle tüketiciye aynı birim fiyattan satın aldığına dair izlenim uyandırıyordu.

Aynı ambalaj özelinde 40 gr. olarak satılan gofretlerin 36 gr.’a düşürülerek gizli zam uygulanması da söz konusu uygulama kapsamında idari para cezası ile cezalandırılacak.

Bu uygulamaya; 1000 gr.’lık paketi 30₺’den satılan bir ürüne zam yapmak yerine, gramajının ürünün ambalajıyla veya şekliyle oynayarak azaltıp 900 gr.’lık paketi 30₺’den satılması örnek gösterilebilir. Bu haliyle tüketicinin aynı ürünü aynı fiyattan aldığı izlenimi uyandırılırken, aslında ürün aynı fiyattan 100 gr. daha eksik olarak tüketiciye ulaştırılıyordu.

İşte bu uygulamaya bu sabah itibariyle Resmi Gazete’de yayınlanan “Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında idari para cezasını da kapsayan düzenleme getirildi. Düzenlemeye göre; “Tüketicilere sunulan bir malda birim fiyatını farklılaştıracak şekilde adet, uzunluk, ağırlık, alan, hacim ölçüleri ve benzeri unsurlarından birinde değişiklik yapılmasına rağmen, değişiklik yapılmadığı izlenimi uyandıran yanıltıcı ambalajlama uygulamaları” da “Aldatıcı Ticari Uygulamalar” başlığı altında değerlendirilecek.

Bu uygulama kapsamında aykırı satış yaptığı tespit edilen ürünlere idari para cezası uygulanacak. Fakat uygulanacak idari para cezalarının ürün bazında mı yoksa firma bazında mı uygulanacağı netlik kazanmadı. Bugün itibariyle resmi gazetede yayınlanan uygulama 1 Nisan itibariyle yürürlükte olacak. Yani uygulamanın yürürlüğe gireceği tarihe kadar gizli zam yapmak yaptırıma veya idari para cezasına tabi olmayacak, tüketici bu tarz aldatıcı uygulamalara karşı “gözünü dört açmaya” biz de Denetle ve Gıda Dedektifi olarak şikayetlerinizi yayınlayarak farkındalık sağlamaya devam edeceğiz.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri