Çikolata ve Gofret

Mabel Sütlü Beyoğlu Çikolatası


Tarihi bir çikolata markası olan Mabel önceki gün bir akaryakıt istasyonunda tablet çikolatalarıyla karşıma çıktı. 1947 yılında Karaköy’de Mihail Payotis ve Haralambos Küçük Anastasiadi tarafından açılan imalathanede üretilmeye başlanan Mabel çikolataları 1981 yılında Ahmet Tatlıcı tarafından satın alınıyor. Bu arada 1947 yılında marka çalışmaları Fransız grafiker tarafından Fransızca “güzelim” anlamına gelen Mabel isminin konulmasıyla, logoya da bugün de halen kullanılan “Arap kızının” eklenmesiyle şekilleniyor. Gel gelelim yıl 2021 oluyor ve halen Beyoğlu’nda yer alan Mabel Çikolata üretim tesisinde market raflarında yer alacak tablet çikolatalar üretilmeye başlanıyor. Ürün 90 gr.’lık ambalajlarda satılıyor.

Ürünün etiketinde dikkatimizden kaçmayan bazı hatalar göze çarpıyor. İlk olarak ürün içeriğinde 2. sırada yer alan Kakao kitlesi “Kakao kütlesi” şeklinde yazılmış. Bunun yanı sıra; besin değerleri tablosundaki diyet lif veya lif tabiri de “lifli gıda” şeklinde etikete yansıtılmış. Ayrıca üründe ilk sırada sofra şekeri yer almasına rağmen besin değerleri tablosunda “şeker” oranına yer verilmemiş. Bu haliyle ürünün etiketinin etiketleme tebliğine uygun olmadığını da söylemek gerekiyor.

Ürünün içeriğine baktığımızdaysa ilk sırada şekerin yanı sıra; Kakao kitlesi ve Kakao yağı olduğunu görüyoruz. Üründe bu haliyle bu iki bileşenden ibaret %33 oranında kakao kuru maddesi bulunuyor. Ürün bunların yanı sıra; Tam yağlı süttozu ve emülgatör içeriyor. Ürüne emülgatör olarak kullanılan soya lesitinin yanı sıra, katkı maddesi olarak doğala özdeş “vanilin” aroması bulunuyor. Bu kısımda da firma tarafından yapılan yanlış bir bilgilendirme var ; Öyle ki doğala özdeş vanilya aroması yerine yapay aroma verici olan vanilin ifadesi geçiyor.
Ürün bu haliyle 90 gr.’lık tek tablette 492 kcal enerji veriyor. Üründe tek tablette 41,8 gr. karbonhidrat – çoğu ilave şeker kaynaklı – ve 29,2 gr. yağ bulunuyor. Ürün tek tablette 15,5 gr. protein ve 3,3 gr. lif içeriyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Kakao kitlesi, Kakao yağı, Tam yağlı süttozu, Emülgatör (Soya Lesitini), Doğala özdeş vanilin aroması
🔎Mabel Sütlü Beyoğlu Çikolatası
👉Enerji 492,3 kcal
👉Karbonhidrat 41,8 gr.
👉Yağ 29,2 gr.
👉Protein 15,5 gr.
👉Lif 3,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (90 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri