İlave Şekersiz, Krema Sos ve Ezmeler

Koska Kabuklu Susamdan Tahin


Çokça sorulan ürünlerden birini; tahini sizler için market raflarında dikkatimizi çeken Koska markalı ürün üzerinden inceleyeceğiz. Ürün sıradan tahinlerden farklı olarak kabuklu susamdan üretilmiş – daha önce hiç rastlamadığımız bir ürün karşımıza çıkıyor. Üründe kullanılan susamın aynı zamanda yurtdışı menşeli değil, Türkiye menşeli olduğunu da söyleyelim. Ürün 300 gr.’lık cam kavanozlarda satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda sadece kabuklu susamdan elde edilen tahin olduğunu görüyoruz. Ürün herhangi bir koruyucu, renklendirici veya ilave şeker ya da tatlandırıcı içermiyor. Ürün etiketinde ayrıca “Susamın kabukları alınmadan kavrularak değirmenlerde ezilip akabilir krema haline getirilmiştir” ifadeleri yer alıyor. Ürün bu haliyle – etikette yer alan verilere göre daha yüksek oranda lif, B3 vitamini ve demir içeriyor. Buna göre 100 gr.’da üründe 3,5 mg. Niasin yani B3 vitamini ve 4,7 mg. Demir bulunuyor. Bu da B3 vitamini açısından günlük ihtiyacın yaklaşık 5’te birine, demir açısından ise günlük ihtiyacın 3’te birine denk geliyor.

Tabi bu vitamin ve mineral değerlerinin 100 gr. tüketimiyle sağlandığını ve bu tüketimde 58 gr. yağ tüketildiğini de ayrıca söylemek gerekiyor. Üründe ayrıca 100 gr.’da 10,5 gr. Karbonhidrata karşılık 8,4 gr. gibi yüksek oranda lif bulunduğunu da özellikle vurgulamak gerekiyor. Ürünün aynı zamanda 100 gr.’da 22,7 gr. gibi yüksek oranda protein içerdiğini de belirtelim.

Ürün etiketinde dikkatimizi çeken bir diğer unsur ise üründeki sertifikalardır. Ürün Helal sertifikasının yanı sıra; etiketlerde pek de rastlamadığımız Kosher sertifikasına sahiptir. Kosher sertifikası musevilerin “helallik” olarak kabul ettiği dini kurallarına göre üretilmiş ürünlerine verilen denetim mekanizması yüksek olan bir sertifika türüdür. #NeYediğiniziBilin

🔎Koska Kabuklu Susamdan Esmer Tahin Besin Değerleri
👉Enerji 201,6 kcal
👉Karbonhidrat 3,15 gr.
👉Yağ 17,4 gr.
👉Protein 6,8 gr.
👉Lif 2,5 gr.
👉B3 Vitamini 1 mg.
👉Demir 1,4 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (30 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri