İlave Şekersiz, Peynir

Meriç Hellim Peyniri


Hellim peyniri incelemelerine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti markalarından biri ile devam ediyoruz; Meriç Hellim Peyniri. Ürün 250 gr.’lık ambalajlarda satılıyor. Ürün Lefkoşa’da yer alan Meriç köyündeki fabrikada üretilerek ülkemize ithal ediliyor.

Yakın zamanda Coğrafi İşaret alarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne tescil edilen Hellim peyniri geçtiğimiz yıllarda da Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenmişti. Hellim peyniri özellikle süt hayvanlarının Kıbrıs’ta yetişen bitkilerle beslenmesinden dolayı kendine has tat ve kokuya sahip bir peynir olarak biliniyor. Koyun, keçi ve inek sütünün karışımından meydana gelen hellim peyniri peynir mayası olarak buzağıların dördüncü midesinden alınan rennin enzimi içeriyor. Peynirin en bilinen özelliği ise yüksek ısıya maruz kaldığında yayılmaması ve erimemesidir. Bu da genellikle ızgara veya tavalarda da ısıtılarak yenen hellim peynirini farklı kılan bir diğer özelliğidir.

Tekrarladığımzı bu genel bilgiler sonrasında ürünün içeriğine baktığımızdaysa ürünün patentine uygun olarak sadece inek sütünden değil; inek, koyun ve keçi sütünden imal edildiğini görüyoruz. Fakat bu üç sütün karışımındaki oranlarını etiket üzerinden göremiyoruz. Üründe bunun yanında maya ve tuz dışında herhangi bir katkı maddesi bulunmuyor. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 26 gr. yağ ve 22 gr. Protein içeriyor. Üründe çok ilginç olarak tuz oranı etikette beyan edilmiyor. Öyle ki, hellim peynirinde en önemli ve diğer peynirlere kıyasla yüksek oranda yer alan tuzun besin değerlerinde mevzuat kapsamında beyan edilmesi gerkekiyor. Üründe bu beyan eksikliğinin yanında Kalsiyum oranı ise 100 gr.’da 746 mg. olarak beyan edilmiştir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Pastörize Süt (İnek, Koyun, Keçi), Maya, Tuz
🔎Meriç Hellim Peyniri Besin Değerleri
👉Enerji 332 kcal
👉Karbonhidrat 2,5 gr.
👉Yağ 26 gr.
👉Protein 22 gr.
👉Kalsiyum 746 gr.
👉Tuz Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri