Editoryal İçerik, İlave Şekersiz, Özel İnceleme, Peynir

Muratbey Izgara Peynir


Hellim peyniri paylaşımlarına özel inceleme kapsamında Muratbey markalı Izgara peynir ile devam ediyoruz. Ürün üzerinde hellim peyniri ifadesi bulunmamasının sebebinin ürünün patent ve coğrafi işaret kuralları gereği olduğunu söyleyelim. Öyle ki, ürün Türkiye’de üretiliyor ve Hellim ifadesi sadece Kıbrıs’ta üretilen peynirlere isim olarak verilebiliyor. Bu haliyle ürünün içerik açısından raflarda yer alan hellim peynirleriyle farklılığı olmadığını fakat hellim peynirine kendine has tadı ve kokuyu veren Kuzey Kıbrıs sütlerini değil, Türkiye’de üretilen sütleri içerdiğini söyleyelim. Ürünün 250 gr.’lık standart hellim peyniri ambalajının yanı sıra; 200 gr.’lık yuvarlak dilimli çeşidi de mevcuttur.

Ürün içeriğine baktığımızda ürünün pastörize inek sütü içerdiğini, keçi ya da koyun sütü içermediğini görüyoruz. Fakat süt yağı oranı – kuru maddede %45’tir – hellim peynirleriyle uyumludur. Ürün ayrıca stabilizör olarak kalsiyum klorür içermektedir. Bu da üründeki kalsiyum oranını arttıran bir mineral ilavesidir. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 700 mg. Kalsiyum içermektedir. Fakat bunun hangi oranda sütten hangi oranda kalsiyum klorür ilavesinden geldiği beyan edilmemektedir. Ürünün ayrıca peynir mayası, tuz ve kültür içerdiğini, içeriğinde bunların yanı sıra herhangi bir koruyucu veya katkı maddesi bulunmadığını söyleyelim.

Bu haliyle 100 gr.’da sütten gelen 24,4 gr. yağ ve 17,5 gr. protein içeren üründe tuz oranı ise benzer çeşitlere göre ayrışmaktadır. Öyle ki, ürün 100 gr.’da 1,5 gr. tuz içermektedir. Bu da özellikle ızgarada veya tavada pişirilen hellim peynirlerine kıyasla daha düşük bir oran demektir. Ürünün 100 gr.’da 700 mg. Kalsiyumun yanı sıra, 600 mg. fosfor içeriği de etikette ayrıca beyan edilmektedir. Bu bileşenlerin tek yuvarlak dilime denk gelen 50 gr.’lık peynir tüketiminde günlük ihtiyacın %44’ünü karşıladığı da yine etiket verilerinden anlaşılmaktadır.

🔎İçindekiler: Pastörize İnek Sütü, Stabilizatör (Kalsiyum Klorür), Peynir mayası, Tuz, Kültür.
🔎Muratbey Izgara Peynir Besin Değerleri
👉Enerji 292 kcal
👉Karbonhidrat <0,5 gr.
👉Yağ 24,4 gr.
👉Protein 17,5 gr.
👉Tuz 1,5 gr.
👉Kalsiyum 700 mg.
👉Fosfor 600 mg.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.

Bu bir Sponsorlu içerik yayınıdır. Sponsorlu içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Sponsorlu içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

gıda dedektifi
Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri