İlave Şekersiz, Peynir

Teksüt Hellim Peyniri


Uzun süredir yapmadığımız peynir incelemelerine daha önce hiç incelemediğimiz hellim peynirleriyle devam edeceğiz. İlk olarak Teksüt markalı Hellim peynirini inceleyeceğiz. Ürün 250 gr.’lık paketlerde satılıyor.

İlk olarak Hellim peynirinin özelliğinden bahsedelim. Yakın zamanda Coğrafi İşaret alarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne tescil edilen Hellim peyniri geçtiğimiz yıllarda da Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenmişti. Hellim peyniri özellikle süt hayvanlarının Kıbrıs’ta yetişen bitkilerle beslenmesinden dolayı kendine has tat ve kokuya sahip bir peynir olarak biliniyor. Koyun, keçi ve inek sütünün karışımından meydana gelen hellim peyniri peynir mayası olarak buzağıların dördüncü midesinden alınan rennin enzimi içeriyor. Peynirin en bilinen özelliği ise yüksek ısıya maruz kaldığında yayılmaması ve erimemesidir. Bu da genellikle ızgara veya tavalarda da ısıtılarak yenen hellim peynirini farklı kılan bir diğer özelliğidir.

Bu bilgiler çerçevesinde ürüne baktığımızdaysa tabi ilk olarak “Hellim” ismiyle satılan üründe menşe ülke bilgisine göz atıyoruz. Ürün tahmin ettiğimiz gibi Kıbrıs menşeli olarak öne çıkıyor. Ürünün menşe bilgisine KKTC yerine Kıbrıs yazması ise özellikle dikkat çekiyor. Öyle ki ürün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren Akgöl Dairy firması tarafından Teksüt firması için fason olarak üretiliyor.

Ürünün içeriğine baktığımızdaysa sadece pastörize inek sütünden imal edildiğini görüyoruz. Az önce de bahsettiğimiz gibi patentli hellim peynirinde sadece inek sütü değil, keçi, koyun ve inek sütü karışımı bulunuyor. Üründe inek sütü haricinde maya ve tuz dışında bir bileşen ise bulunmuyor. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 26 gr. yağ ve 21 gr. Protein içeriyor. Üründe tuz oranı ise 100 gr.’da 2,5 gr. olarak dikkat çekiyor. Ürün içeriğindeki bir diğer dikkat çekici durum ise İngilizce içerikte “Maya” bileşeninin karşılığı olarak yer alan “Non-animal rennet” ifadesidir. Yine az önce bahsettiğimiz gibi hellimin peynir kültürü olarak buzağıdan elde edilen rennet ile yapımı patentli olmasına rağmen, bu üründe hayvansal olmayan rennet kullanımı dikkat çekiyor. Fakat burada bitkisel rennet mi yoksa mikrobiyal rennet mi kullanıldığı bahsedilmiyor. Bu haliyle ürünün patentli hellimden farklı bir ürün olduğunu özellikle vurgulamak gerekiyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Pastörize İnek Sütü, Tuz, Maya
🔎Teksüt Hellim Peyniri Besin Değerleri
👉Enerji 319 kcal
👉Karbonhidrat 0,3 gr.
👉Yağ 26 gr.
👉Protein 21 gr.
👉Tuz 2,5 gr.
👉Kalsiyum Bilinmiyor
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri