Bakliyat ve Makarna, İlave Şekersiz

Reis Koçbaşı Nohut


10 Şubat günü ilk kez 2016 yılında bakliyatın gelecek için öneminin daha iyi anlaşılabilmesi ve farkındalığının oluşturulması adına Birleşmiş Milletlere bağlı Gıda ve Tarım Örgütü tarafından “Uluslararası Bakliyat Günü” ilan edilmişti. O yıldan itibaren her yıl 10 Şubat’ta kutlanan bakliyat günü dolayısıyla biz de bugün yerli bir bakliyat türü olan Koçbaşı Nohuttan bahsedeceğiz.

Ürünün besin değerlerine geçmeden önce koçbaşı nohut özelinde bakliyatların içerdiği yüksek protein, karbonhidrat ve ona eşlik eden lif sebebiyle hem besleyici hem de doyurucu özellikte olduğunu söylemek gerekiyor. Uzun yıllar boyunca fast-food tarzı beslenme ve abur cubur tüketimi artık tüm dünyada ciddiye alınan bir sağlık sorunu olan obeziteyi de beraberinde getirdi. Doymaktan ziyade karnını doldurma, beslenmekten ziyade zevk için bir şeyler yemek içme kültürü insanların binyıllardır süregelen vücut sistemlerini de çaresiz bıraktı. Obezite başta olmak üzere, diyabet, kalp hastalıkları ve birçok beslenmeye bağlı kronik hastalığı da beraberinde getiren bu süreç son yıllarda dengeli beslenmenin, gerçek gıdaların ve lifli tüketimin önemini ortaya koyuyor. İşte böyle bir ortamda geleneksel yemek kültürümüzde de eşsiz bir yeri olan bakliyatlar büyük önem taşıyor.

Bu bilgiler çerçevesinde Reis Koçbaşı Nohut’a baktığımızda ilk olarak üründeki protein oranı dikkatimizi çekiyor. Ürün 100 gr.’da 21 gr. protein içeriyor – ki bu üründen alınan 330 kcal’nin %25 gibi yüksek bir oranda protein geldiğini gösteriyor. Bunun yanı sıra; 100 gr.’da tam 23 gr. lif içeren bu ürün gerek proteinden gelen kalori ve gerekse karbonhidrata eşlik eden lif oranıyla gerçekten doyurucu bir besin değerini ortaya koyuyor. Üründe ayrıca nohuttan gelen 4,5 gr. yağ ve 6 gr. şeker bulunuyor. Ürünün etiketinde menşe ülke olarak Türkiye ibaresi ve hasat yılı olarak da geride bıraktığımız 2020 yılı dikkat çekiyor. Yani henüz birkaç ay önce hasat edilmiş ürünlerin paketlendiği doyurucu bir seçenek karşımızda duruyor. Başta çocuklarımız olmak üzere gerçek gıdaları tüketmek ve beslenmeye bağlı hastalıklardan uzak durmamız konusunda bakliyatların  sofralarımızdan hiçbir zaman eksik olmamasında fayda bulunuyor. #NeYediğiniziBilin

🔎Reis Koçbaşı Nohut Besin Değerleri
👉Enerji 330 kcal
👉Karbonhidrat 39 gr.
👉Yağ 4,5 gr.
👉Protein 21 gr.
👉Lif 23 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri