Ekmek

Köfteci Yusuf Hamburger Ekmeği


Kurduğu zincir mağazalarla özellikle köfte konusunda ciddi bir talebe karşılık veren Köfteci Yusuf, fason olarak ürettirdiği çeşitli ürünleri de mağazalarında tüketicilere sunuyor. Bunlardan son olarak dikkatimizi çeken ve firmanın hamburger ürünlerinde kullandığı Hamburger Ekmeğini sizler için etiket verileri üzerinden inceledik. Ürün 6’lı paketlerde 600 gr. olarak satılıyor. Böylelikle ambalajdaki her bir hamburger ekmeği 100 gr. geliyor.

Ürünün Köfteci Yusuf tarafından fason olarak üretildiğini yani farklı bir firmanın üretim tesisinde üretilerek Köfteci Yusuf markasıyla satıldığını söyleyelim. Burada önemli husus bu bilginin tüketiciye açıkça belirtiliyor olmasıdır. Buna göre ürün etiketinde ürünün Kırcalı Unlu Mamuller firması tarafından üretildiğini açıkça görebiliyoruz. Ürünün Üretim Tarihi ile Son Tüketim Tarihi arasında da 7 günlük bir süre bulunduğunu söyleyelim. Ürünün içeriğinde koruyucu bir katkı maddesi olmamasının bu sürenin kısalmasında etken olduğunu – bunun da ürünün olumlu bir yönü olarak not düşebiliriz.

Ürün içeriğine baktığımızdaysa ilk 3 sırada; Buğday unu, İçme suyu ve Şeker bulunduğunu görüyoruz. Ürün ayrıca Hidrojenize Bitkisel yağlar yani margarin içermektedir. Ürünün Palm yağı içermediğini de belirtelim. Üründe bu haliyle bitkisel yağ olarak sırasıyla Ayçiçek, Pamuk ve Kanola yağları bulunduğunu belirtelim. Ürünün 100 gr.’da 5,2 gr. yağ içerdiğini ve bunun 2,5 gr.’nın doymuş yağ olduğunu da belirtelim. Ürünün 3. sırasında şeker olduğunu söylemiştik. Üründe 100 gr.’da yani tek ekmekte 5,6 gr. Şeker bulunduğunu görüyoruz. Bu da tek bir hamburger ekmeğinde tükettiğiniz yaklaşık 2-3 adet küp şekere denk geliyor. Üründe 100 gr.’da – ilave şeker dahil 53,1 gr. karbonhidrata karşılık 2,1 gr. Lif bulunduğunu da söyleyelim. Buna göre üründen alınan kalorinin %7’si ilave şekerden gelirken, %7’si de doymuş yağdan geliyor. Bu da Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlıklı bir üründe aranan %10’luk üst sınırını aşmadığını göstermektedir.

Ürünün koruyucu katkı maddeleri bulunmadığını söyleyelim. Üründe paketli ekmek yapımında kullanılan çeşitli katkı maddelerinin ise bulunduğunu belirtelim. Buna göre üründe topaklanmayı önleyici, bitkisel emülgatör, asitlik düzenleyici ve antioksidan olarak çeşitli katkı maddeleri bulunuyor. Ürün ayrıca çeşitli enzimler ve yaş maya içermektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Buğday unu, İçme suyu, Şeker, Hidrojenize Bitkisel Yağ (Ayçiçek, Pamuk, Kanola), Susam (%2), Tuz, Yumurta, Topaklanmayı Önleyici (Kalsiyum Karbonat, Bitkisel Emülgatör (Sodyum Stearol-2 Laktilat, Yağ asitlerin monovedigliseridlerin monovedi asetil tartarik asit), Asitliği Düzenleyici (Sitrik asit), Antioksidan (Askorbik asit), Enzimler (Alfa Amilaz, Hemiselülaz), Yaş Maya
🔎Köfteci Yusuf Hamburger Ekmeği Besin Değerleri
👉Enerji 298 kcal
👉Şeker 5,6 gr.
👉Yağ 5,2 gr.
👉Protein 8,7 gr.
👉Lif 2,1 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet hamburger ekmeği (100 gr.) için verilmiştir.
Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri