Gündem Özel

Elle yapılan dolumla ilgili Dardanel firmasından açıklama geldi; Tüm dünyada elle dolduruluyor.


Bugün bir influencer tarafından paylaşıldıktan sonra bir takipçimiz tarafından gönderilen video, Denetle sosyal medya hesaplarımızda yayınlanması sonrasında ulusal medyada da yer buldu ve ülke gündemine oturdu. Konuyla ilgili Dardanel firması İletişim Danışmanı tarafından yapılan açıklamada “Bugün bazı sosyal medya mecralarında yayınlanan görüntülerle ilgili gelen eleştirileri üzülerek ve hassasiyetle takip etmekteyiz. Tesislerimizdeki eldiven kullanımı başta olmak üzere, yorumlara konu olan bazı yanlış bilgilendirmelere açıklık getirmek isteriz.” ifadelerine yer verildi.

Yapılan açıklamada söz konusu üretim şeklinin Türk Gıda Kodeksi ve FDA standartlarında olduğu, çalışanların da el hijyeni konusunda çok önemli uygulamalardan geçtiği belirtildi. Açıklamada ayrıca plastik eldivenlerin konserve üretim süreçlerinde kullanılmamasının tüm dünyada gıda otoriteleri tarafından kabul edilen bir uygulama olduğunun altı çizildi. Açıklamada ayrıca periyodik olarak gıda ile temasa uygun dezenfektanlar ile çalışanların el hijyeninin sağlandığı belirtildi. Açıklamada ayrıca tüm ürünlerin koruyucu ve katkı maddesi kullanılmaksızın mikroorganizma riskini ortadan kaldıracak şekilde 121 derece sterilizasyon sürecinden geçtiği de yer aldı.

Açıklamada ayrıca “Videoda gösterilen üretim kısmının butik olarak tamamen “el yapımı” üretildiği ve bu üretim modelinin tüm dünyada bu şekilde uygulandığı özellikle vurgulandı. Firma ayrıca söz konusu durumla ilgili “hijyen dışı üretim algısı” yaratmaya çalışan tüm kişi, mecra ve hesaplara karşı hukuki süreç başlatacağını belirtti. #DenetimSizde

Bugün bazı sosyal medya mecralarında yayınlanan görüntülerle ilgili gelen eleştirileri üzülerek ve hassasiyetle takip etmekteyiz. Tesislerimizdeki eldiven kullanımı başta olmak üzere, yorumlara konu olan bazı yanlış bilgilendirmelere açıklık getirmek isteriz.

Günümüzün gıda güvenliği prensipleri içerisinde, plastik eldivenlerin konserve üretim süreçlerinde kullanılmaması tüm dünyada gıda otoriteleri tarafından kabul edilen bir uygulamadır. Plastik eldivenlerin büyük risk taşıdığı; kolay yırtılabilir ve parçalanabilir bir malzeme olmasından dolayı son üründe yabancı madde bulaşı riski oluşturduğu bir gerçektir. (Türk Gıda Kodeksi ve FDA)

Tüm çalışanlarımız el hijyeni konusunda çok önemli uygulamalardan geçmekte, ulusal ve uluslararası mevzuatlara göre ciddi şekilde kontrol edilmektedir. Periyodik olarak çalışanlarımızın el hijyeni gıda ile temasa uygun dezenfektanlar ile sağlanmaktadır.

Ayrıca tuz, zeytinyağı ve balığın dışında hiçbir katkı malzemesi bulunmayan bu ürünlerimiz, en doğal ve hijyenik şekilde üretilirken, tuzun eşit bir şekilde dağılması için deniz tuzu ve su (salamura) kullanılmaktadır. Etiket bilgilendirmemiz yukarıda bahsi geçen açıklamalar ışığında Türk Gıda Kodeksi’nin yönetmeliğine uygundur.

Tüm ürünlerimiz koruyucu ve katkı maddesi kullanmaksızın, mikroorganizma riskini ortadan kaldıran 121 derecede sterilizasyon sürecinden geçirilmektedir.

FDA, European Comission, Türk Gıda Kodeksi, Codex Alimentarius gibi ulusal ve uluslararası tüm mevzuatları başarıyla uygulayan şirketimizin yine bu konuda ulusal referans olarak kabul edilen BRC A seviyesi Kalite Standardı Sertifikası bulunmaktadır.

Şunun altını hassasiyetle çizmek isteriz ki, videoda gösterilen üretim kısmı butik olarak tamamen “el yapımı” üretilmektedir ve bu üretim modeli tüm dünyada bu şekilde uygulanmaktadır. Burada hijyen dışı bir üretim algısı yaratmaya çalışan tüm kişi, mecra ve hesaplara karşı hukuki süreç başlatılacağını bildiririz.

37 yıldır sofralarınızdan sağlığı eksik etmeyen DARDANEL, değerli tüketicilerimizin güveniyle bugünlere gelmiş bir markadır. Bu güvene zarar verecek en ufak bir davranış sergileme ihtimalimizin olmadığını, DARDANEL’i var eden lezzet ve sağlık kavramlarının her koşulda tek önceliğimiz olduğunu kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Dardanel Önentaş Gıda San. A.Ş.


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri