Editoryal İçerik, Hazır Yemek, İlave Şekersiz, Özel İnceleme

Yayla Haşlanmış Nohut


Türkiye’de yemeklik baklagiller arasında fasulye ve mercimekten sonra ekim ve üretimi en fazla yapılan nohut, geleneksel sofralarımızın vazgeçilmezlerinden birisidir. Nohut içerdiği yüksek oranda protein, mineral ve vitaminler sebebiyle aslında yüzyıllar boyunca insanların da önemli bir gıdası olmuştur.

Bugün sizlerle özel inceleme kapsamında içeriğinde sadece nohut, su ve tuz bulunan – yemeğe hazır – Yayla markalı Haşlanmış Nohuttan bahsedeceğiz. Ürün 700 gr.’lık BPA’sız özel ambalajlarda satılıyor. Ürünün suyu döküldükten sonraki süzme ağırlığı ise 400 gr. olarak beyan ediliyor. Ürün içeriğinde herhangi bir koruyucu veya katkı maddesi yer almıyor.

Ürünün besin değerleri tablosundan aslında evlerimizde de haşladığımız nohutun besin değerlerini öğrenebiliyoruz. Buna göre Yayla Haşlanmış Nohut 100 gr.’da 129 kcal enerji veriyor. Bu kaloriyi oluşturan ise; 13,6 gr. karbonhidrat, 2,9 gr. yağ ve 8 gr. protein oluyor. Üründe 400 gr.’lık tek pakette 32 gr. gibi yüksek değerde protein yer alıyor – ki üründen alınan kalorinin de dörtte biri proteinden geliyor. 100 gr. üründe ayrıca 13,6 gr. karbonhidrata karşılık tam 8 gr. lif bulunuyor. Bu da üründen alınan karbonhidratın kana hızla değil, yavaş karışmasına yani kan şekerinin daha uzun süre dengede kalmasına yardımcı oluyor. Bu durum da aslında daha uzun süre tokluk hissi yaşamamıza yani doymamıza sebep oluyor. Üründe ayrıca tuz ilavesi olduğunu da söylemiştik. Etiketteki tabloya göre 100 gr. üründe yalnızca 0,5 gr. tuz bulunduğunu da söyleyelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Haşlanmış nohut (%57), Su, Tuz
🔎Yayla Bakliyat Haşlanmış Nohut Besin Değerleri
👉Enerji 129 kcal
👉Karbonhidrat 13,6 gr.
👉Yağ 2,9 gr.
👉Protein 8 gr.
👉Lif 8 gr.
👉Tuz 0,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.

Bu bir Sponsorlu içerik yayınıdır. Sponsorlu içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Sponsorlu içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

gıda dedektifi
Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri