Toz İçecekler

Nestlé Coffeemate


Çok uzun yıllardır market raflarında yer alan ve çoğu zaman “süt tozu” yerine kullanılan kahve beyazlatıcısı ürünlerin en bilinen markasını inceleyeceğiz; Nestlé Coffeemate. Ürün 400 gr.’lık kutuların yanı sıra, 500 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürün ambalajı üzerinde “yumuşak kahve keyfiniz için” ifadesi yer alıyor.

Ürünün kahvelerde “süt” veya “krema” yerine kullanıldığını ve 1980’lerden bu yana içeriğinde bitkisel yağ ve glikoz şurubu ile üretildiğini söyleyelim. Geçmişte ürünün süt kremasından ibaret olduğu veya süt tozu ihtiva ettiği gibi bir algı veya beklenti olsa da; geçmişe dönük bir araştırmayla ürünün bugünkünden farksız olarak temel içeriklerinin glikoz şurubu ve bitkisel yağ olarak da – palm yağı türevleri olduğu anlaşılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada Glikoz şurubu ve Tam hidrojenize yani margarin formunda palm çekirdeği yağı içerdiğini görüyoruz. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 58 gr. Glikoz şurubu ve 35 gr. Palm çekirdeği yağı içeriyor. Bu da ürünün %93’ünün bu iki temel bileşenden ibaret olduğunu gösteriyor. Ürün bu haliyle 5 gr.’lık tek porsiyonda kahvenize 1,8 gr. palm yağı ve 2,9 gr. glikoz şurubu atmanızı sağlıyor. Üründeki süt proteini oranı ise 100 gr.’da 2,1 gr.’dır. Bu da ürünün 5 gr.’lık tek porsiyonda sadece 0,1 gr. Protein içerdiğini gösteriyor.

Geçmişte ürünün süt kremasından ibaret olduğu veya süt tozu ihtiva ettiği gibi bir algı veya beklenti olsa da; geçmişe dönük bir araştırmayla ürünün bugünkünden farksız olarak temel içeriklerinin glikoz şurubu ve bitkisel yağ olarak da – palm yağı türevleri olduğu anlaşılıyor.

Peki bu ürün süt içermiyor mu diye soracak olanlara ise üründe yapay süt aroma vericisi bulunduğunu söyleyelim. Ürün bunların yanı sıra; Asitlik Düzenleyiciler, Stabilizör, Emülgatörler ve Topaklanmayı Önleyici katkı maddeleri içeriyor. Üründe silikon dioksit bulunduğunu da ayrıca belirtelim. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler: Glikoz şurubu, Tam hidrojenize bitkisel yağ (Palm çekirdeği), Süt proteini, Asitlik Düzenleyici (Dipotasyum fosfat, Trisodyum Sitrat, Pentasodyum Trifosfat), Stabilizör (Sodyum Polifosfat), Emülgatör (Yağ asitlerinin digliseritleri, Yağ asitlerinin mono ve digliseritlerinin mono ve diasetil tartarik asit esterleri), Topaklanmayı önleyici (Silikon dioksit), Tuz, Aroma verici (Süt)
🔎Nestlé Coffeemate Besin Değerleri
👉Enerji 28 kcal
👉Şeker 2,9 gr.
👉Yağ 1,8 gr.
👉Protein 0,1 gr.
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (5 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri