Editoryal İçerik, Gıda Takviyesi, Özel İnceleme

VitAgil Puff D3 Vitamini Oral Sprey


Özellikle bağışıklık sisteminin desteklenmesinde öne çıkan ve ülkemizde de eksikliği çokça konuşulan D vitaminin takviyesi olarak piyasada bulunan ürünlerden birini inceleyeceğiz; VitAgil Puff D3 Vitamini. Ürün 20 ml.’lik oral sprey şeklinde satılıyor ve yetişkinlere yönelik 1000 IU, çocuklara yönelik ise 400 IU çeşitleriyle eczanelerde yer alıyor. Ürünün ilaç değil, takviye edici gıda olduğunu hatırlatarak incelememize başlayalım.

İlk olarak ürünün içeriğinde herhangi bir koruyucu katkı maddesi, şeker, tatlandırıcı veya sentetik bileşen bulunmadığını söyleyelim. Her iki ürün de temelde Quali-D patentli DSM firmasının İsviçre menşeli D vitamini içermektedir. Söz konusu ürün FDA tarafından onaylı olup, Avrupa Farmakopeksi Uygunluk Belgesi “CEP” de almıştır. Bu belge üretilen üründeki hammaddenin kalitesini, üretim uygunluğunu ve Avrupa Farmakopeksi Standartlarına uygun olarak üretildiğini doğrulamaktadır. Üründe D3 vitamininin çözümesine yardımcı bileşen olarak sızma zeytinyağı kullanılmaktadır. Üründe herhangi bir yan tatlandırıcı veya aroma verici bulunmadığı için kullanım sırasında zeytinyağı tadı da rahatlıkla alınmaktadır. Ürünün her gün 0,15 ml’ye denk gelen tek püskürtme “puf” kullanılacak şekilde önerildiğini ve tek şişede 130 puf içerdiğini söyleyelim. Bu da 20 ml.’lik tek şişenin 2 kişi için 2 aydan daha fazla – 65 gün – yeterli olacağını göstermektedir. Çocuklara yönelik çeşitte de yine tek şişede 130 puf içeren ürün yer almaktadır.

Gelelim ürünün içeriğindeki D vitamiyle ilgili bilimsel araştırmalardan derlediğimiz bilgilere. İlk olarak “kolesiferol” olarak da bilinen D vitamininin yağda çözünen bir vitamin olduğunu söyleyelim – dediğimiz gibi bu üründe yardımcı bileşen olarak zeytinyağı tercih edilmiştir. D vitamini gıdaların bağırsaktan emilimini düzenleyerek vücudumuzdaki kalsiyum ve fosfor dengesini sağlamaktadır. Bu da özellikle çocuklarda sağlıklı kemik oluşumuna destek olmaktadır.

Ayrıca bağışıklık sistemi hücrelerinde bulunan D vitamini reseptörleri, D3 vitamininin bağışıklık sistemi üzerinde de önemli bir role sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırmalar D vitamininin ağrılı kas iskelet sistemi semptomlarının azalmasında yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır. Türk Kardiyoloji Derneği tarafından klinik araştırmalar neticesinde D vitamini takviyesinin, D vitamini eksikliği olan hastalarda arteriyel sertlik parametreleri üzerinde faydalı etkilere sahip olduğu gözlemlenmiştir. D vitamini seviyesi, arteriyel sertlik parametreleri ile önemli ölçüde ilişkilidir ve bu durum D vitamini eksikliği olan hastalarda kardiyovasküler riskin daha fazla olduğu yönünde değerlendirilmiştir. #NeİçtiğiniziBilin

Bu bir Sponsorlu içerik yayınıdır. Sponsorlu içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Sponsorlu içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

gıda dedektifi


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri