Editoryal İçerik, Gıda Takviyesi, İlave Şekersiz, Özel İnceleme

Ocean Balık Yağı


Geçtiğimiz Eylül ayında balık yağı kapsüllerini incelediğimiz Ocean markasının bugün çocuklara yönelik satılan şurup formlarını inceleyeceğiz. Kapsüllerinde balık jelatini kullanarak dikkatimizi çeken Ocean markasının çocuklara yönelik şurupları sizlerden de çokça soruluyordu. İnternet satışı olmayan ve eczanelerde satılan ürünün Karışık meyve aromalı, Doğal Portakal aromalı ve Doğal Limon aromalı üç farklı çeşidi bulunuyor. Ürün 150 ml.’lik şişelerde satılıyor. Bizim ürünü tespit ettiğimiz eczanede ise 150 ml.’lik ikili ambalajlarda uygun fiyatlı seçeneği bulunuyordu.

Ürün içeriğine baktığımızdaysa ürünün balık yağı ve doğal aroma verici haricinde sadece Tokoferolce zengin esktrakt yani E vitamini ilavesi içerdiğini görüyoruz. Üründe ilave hiçbir bileşen bulunmuyor. Ürün bu haliyle ilave şeker, tatlandırıcı, yapay aroma verici veya koruyucu katkı maddesi içermiyor. Ürünün trigliserid formda yani doğal ve saf balık yağı içerdiğini de ayrıca vurgulamak gerekiyor. Trigliserid formdaki yağlar balıklardaki yağın doğal – olması gerektiği hali – olarak ifade edilebilir. Bunun karşılığı ise Etil Ester yağlardır – ki bunlar kimyasal bileşen içerir. Bu yağların aç karnına alınması problem olabilirken, biyoyararlılığı yani vücut tarafından emilme oranı da düşüktür. Trigliserid formdaki balık yağlarının emilim oranı %70 ila %80 civarında olduğu araştırmalar tarafından ortaya konmaktadır. Ayrıca ürün içeriğindeki balık yağının tamamen mekanik yöntemler kullanılarak, moleküler distilasyon ve yüksek deodorizasyon teknikleri ile saflaştırıldığını, üretim esnasında kimyasal çözücüler kullanılmadığı özellikle belirtmek gerekiyor.

Peki ürün hangi oranlarda balık yağı içermektedir? Ürün 5 ml.’lik tek kullanımda 1480 mg. gibi yüksek oranda Omega-3 içermektedir. 5 ml.’lik tek kullanım 740 mg. EPA ve 470 mg. DHA içermektedir. Bu oran birçok markanın 2-3 kapsülündeki balık yağı oranına denktir. Aynı markanın kapsül formu ile karşılaştırıldığındaysa 2 kapsüldeki Omega-3 oranlarına denk bir oran olduğunu görüyoruz. Ürünün bu haliyle 4-10 yaş grubu çocuklarda tok karnına günde 5 ml.’lik tek doz kullanımı önerilmektedir.

Ürünle ilgili bu verilerin doğruluğunu denetleyen IFOS analiz raporları da üründeki balık yağı oranlarını teyit etmektedir. Ürüne ait IFOS internet sitesinde yüklü son rapora bakıldığındaysa etikette beyan edilenden daha yüksek oranda Omega-3 içerdiği dikkat çekmektedir. Ocean markalı balık yağı şurupta her parti için ayrıca IFOS onayı alındığını da ayrıca söylemek gerekiyor. Ocean Balık Yağı Şurup içeriğindeki omega 3; ağır metallerden uzak, temiz ve soğuk sularda yaşayan, küçük cins balıkların gövde yağlarından elde edilmiştir. Balıklar sürdürülebilir avlanma yöntemlerine uygun olarak toplanır. Balıklardan elde edilen yağlar, tamamen mekanik yöntemler kullanılarak, moleküler distilasyon ve yüksek deodorizasyon teknikleri ile saflaştırılır. Üretim esnasında kimyasal çözücüler kullanılmaz, sadece mekanik yöntemler tercih edilir.#NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler: Balık yağı, Doğal aroma verici, Antioksidan [Tokoferolce zengin ekstrakt (E vitamini)]
🔎Ocean Balık Yağı Şurup Besin Değerleri
👉Toplam Omega-3 1480 mg.
👉EPA 740 mg.
👉DHA 470 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek kullanımlık doz (5 ml.) ürün için verilmiştir.

Bu bir Editoryal içerik yayınıdır. Editoryal içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Editoryal içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

gıda dedektifi


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri