Çikolata ve Gofret

Ülker 9 Kat Fındıklı ve Kakaolu Kremalı Şekersiz Gofret


Son günlerde çokça sorulan ürünlerden birini inceleyeceğiz; Ülker 9 Kat Fındıklı ve Kakaolu Kremalı Şekersiz Gofret. Ürün 118 gr.’lık ambalajlarda satılıyor. Ürün ambalajının ön yüzünde “Stevya” ifadesi ve görselleri yer almasına rağmen üründe %0,01 yani sadece onbinde 1 oranında stevya bulunuyor. Ürün tatlandırıcı olarak maltitol içeriyor.

Üründe sofra şekeri veya glikoz şurubu olmasa da; Maltitol içeriğinde kalori bulunuyor. Sofra şekeri veya nişasta bazlı şekerlerin 1 gramında 4 kcal varken, Maltitol 1 gr.’da 2-3 kcal içeriyor. Yani şekersiz demek bu ürün için “kalorisiz” demek anlamına gelmiyor. Ayrıca maltitolün bazı meyvelerde bulunan – fakat ticari olarak glikoz şurubundan üretilen bir tür şeker alkolü olduğunu söylemek gerekiyor. Tabi alkol demişken, aklınıza sarhoşluk veren etil alkol benzeri bir bileşen gelmesin. Şeker alkollerinin “alkol” olarak sınıflandırılması teknik olarak içeriğinde hidroksil grubu bulunan bileşikler olmasından kaynaklıdır.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk sırada gördüğümüz tatlandırıcılar Maltitol ve onbinde 1 oranındaki steviol glikozitler sonrasında Buğday unu, Bitkisel yağlar ve Fındık püresi olduğunu görüyoruz. Üründe bitkisel yağ olarak palm yağı ve margarin formundaki tam hidrojenize palm yağı bulunuyor. Ürün ayrıca doymuş yağ oranı yüksek olan hindistan cevizi yağı da içeriyor. Bu haliyle ürün 118 gr.’lık tek pakette 33 gr. yağ içerirken, bu yağın 23,6 gramı doymuş yağdan ibarettir. Üründen alınan kalorinin de %39’unun doymuş yağdan geldiği hesaplanmaktadır.

Üründe %5,9 oranında fındık püresi ve %2 oranında yağı azaltılmış kakao tozu yer alıyor. Ürün bunların yanında içeriği bilinmeyen aroma vericiler içermektedir. Üründe ayrıca emülgatör olarak soya lesitini, bindelik oranda yumurta ve kabartıcılar yer alıyor. Üründe koruyucu katkı maddesi ise bulunmamaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Tatlandırıcılar [Maltitol, Steviol glikozitler (%0,01)], Buğday unu, Bitkisel yağlar (Palm, Tam hidrojenize palm, Hindistan Cevizi), Fındık püresi (%5,9), Nişasta, Yağı azaltılmış kakao tozu (%2), Aroma vericiler, Emülgatörler (Soya lesitini), Yumurta, Kabartıcı (Sodyum Hidrojen Karbonat), Tuz.
💉Alerjen Uyarı: Gluten, fındık, yumurta ve soya içeriyor. Eser miktarda süt, susam ve yer fıstığı içerebilir.
🔎Ülker 9 Kat Fındıklı ve Kakaolu Kremalı Gofret Besin Değerleri
👉Enerji 184 kcal
👉Karbonhidrat 25 gr.
👉Yağ 11 gr.
👉Protein 1,9 gr.
👉Lif 0,8 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (40 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri