Barlar

Peyman Bahçeden Antep Fıstıklı Bar


Raflarda yer almaya başlayan yeni bir kuruyemişli bar ürününü inceleyeceğiz; Peyman Bahçeden Antep Fıstıklı Bar. Ürün ilk bakışta ismiyle ve ambalajıyla ilave şekersiz veya katkısız bir bar izlenimi verse de, içeriğinde sofra şekeri ve koruyucu katkı maddeleriyle dikkat çekiyor. Ürün 27 gr.’lık ambalajlarda satılıyor. Ürün ambalajına ilk bakıldığında hurma gibi görünenlerin de aslında kuru üzüm olduğunu içerik beyanını okuduğumuzda anlıyoruz.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk sırada %37 oranında Antep fıstığı olduğunu görüyoruz. Bu da 27 gr.’lık tek adet üründe tam tamına 9,99 gr. Antep fıstığı olduğunu gösteriyor. Üründe Antep fıstığından hemen sonra ise Sofra şekeri yer alıyor fakat üründeki sofra şekerinin oranı tüketiciye beyan edilmiyor. Ürün sofra şekerinin yanı sıra; Kuru üzüm içeriyor ve temel bileşen olmadığı için kuru üzüm oranını da bilmiyoruz. Ürün bu haliyle 27 gr.’lık tek adette 10,4 gr. şeker içeriyor – ki bunun çoğunlukla sofra şekeri kaynaklı olduğunu söylemek gerekiyor. Üründe bu şeker yüküne karşılık lif oranı ise tek adette 1,5 gr. olarak hesaplanıyor. Üründe bu bileşenlerin yanı sıra; yulaf, pirinç patlağı ve asitlik düzenleyici olarak sitrik asit bulunuyor.

Üründe kuru üzüm içeriğinde üzümün yanı sıra; koruyucu olarak sodyum metabisülfit ve kükürt dioksit olduğunu görüyoruz. Bu da üzümün doğal yöntemlerle değil, ilave işlemlerle karartıldığını gösteriyor. Üründe kuru üzüm içeriği haricinde koruyucu katkı maddesi bulunmuyor. Ürün aroma verici, bitkisel yağ ilavesi veya nişasta bazlı şeker de içermiyor. Ürünün bu haliyle 27 gr.’lık tek adette 72,3 kcal enerji verdiğini söyleyelim. Üründe ağırlıklı olarak antep fıstığından gelen 4,3 gr. yağ ve 3,1 gr. protein bulunuyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Antep fıstığı (%37), Şeker, Kuru üzüm [Üzüm, Koruyucu (Sodyum Metabisülfit, Kükürt Dioksit], Yulaf, Pirinç patlağı,Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit)
🔎Peyman Bahçeden Antep Fıstıklı Bar Besin Değerleri
👉Enerji 72,3 kcal
👉Şeker 10,4 gr.
👉Yağ 4,3 gr.
👉Protein 3,1 gr.
👉Lif 1,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (27 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri