Krema Sos ve Ezmeler

Wefood Glutensiz Yulaf Ezmesi


Daha önce market raflarında gördüğümüz ve içeriğinde çeşitli katkı maddeleri ile ilave şeker bulunan yulaf ezmelerini incelemiştik. Bugün özellikle online marketlerde karşımıza çıkan ve glutensiz ifadesiyle dikkat çeken Wefood Yulaf Ezmesi’ni inceleyeceğiz. Ürün ilave şeker dahil herhangi bir katkı maddesi içermiyor. Finlandiya’dan ithal edilen ürün 300 gr.’lık paketlerde satılıyor.

Üründe dikkat çeken en önemli detay koruyucu veya katkı maddesi içermemesinin yanı sıra “glutensiz” olmasıdır. Yulaf doğasında gluten içermemekle birlikte, tüketiciye sunulan yulaf ezmelerinin tamamına yakınında gluten bulaşısı ihtimali üzerinde durulmaktadır. Çapraz bulaşı denilen bu durum aynı zamanda ürünlerle aynı hatta üretilen arpa, buğday gibi gluten içeren ürünlerden bulaşı yoluyla da gerçekleşebilir. Bunun yanında yulaf ezmesi olarak satılan ürünler de az veya iz miktarda da olsa arpa ya da buğday gibi gluten içeren bileşenler yer alabilir. Bu haliyle ürünün %100 Glutensiz ifadesiyle bu bulaşı risklerinin ortadan kaldırıldığını tüketiciye beyan ediyor. Ürünün gluten içermemesinin yanı sıra; vegan olduğunu da söylemek gerekiyor.

İçeriğine baktığımızdaysa; üründe çiğ yulaf ezmesi haricinde herhangi bir bileşen olmadığını görüyoruz. Ürün etiketinde yer alan besin değerleri tablosu ise ürüne ait bir analiz raporu olmaktan ziyade, ABD Tarım Bakanlığı “USDA” ve ABD Gıda İdaresi “USFDA” tarafından yayınlanan literatür değerlerinin beyan edildiğini anlıyoruz. Bu haliyle 100 gr. Yulaf ezmesi için verilen değerler çerçevesinde 56,2 gr. Karbonhidrat, 7,4 gr. Yağ ve 13,9 gr. Protein bulunduğunu görüyoruz. 100 gr. Yulaf ezmesinin ayrıca 4,2 mg. Demir, 4 mg. Çinko ve 111 mg. Magnezyum içeriğinin yanında; 0,58 mg. B1 vitamini, 322 mg. Potasyum, 350 mg. Fosfor içerdiğini de tablodan anlıyoruz. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Glutensiz Yulaf Ezmesi
🔎Wefood Glutensiz Yulaf Ezmesi Besin Değerleri
👉Enerji 367 kcal
👉Karbonhidrat 56,2 gr.
👉Yağ 7,4 gr.
👉Protein 13,9 gr.
👉Lif 10 gr.
👉B1 vitamini 0,58 mg.
👉Potasyum 322 mg.
👉Fosfor 350 mg.
👉Magnezyum 111 mg.
👉Demir 4,2 mg.
👉Çinko 4 mg.
📌Not: Besin Değerleri 100 gr. ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri