Editoryal İçerik, Özel İnceleme, Süt ve Sütlü İçecekler

Carrefour Bio Organik Süt


Bugün sizlerle Carrefour Bio Organik Süt ürününü inceleyeceğiz. UHT teknolojisiyle 1 lt.’lik ambalajlarda satışa sunulan ürünün ön yüzünde Türkiye Cumhuriyeti Organik Tarım logosu yer alıyor. Ürünün organik üretim sertifikasyonuna baktığımızdaysa ambalajın arkasında Ecocert IMO Sertifikasyon Kuruluşunun ismini ve sertifika numarasını görebiliyoruz. Fason üretim modeliyle private label olarak üretilen ürünün etiket bilgilerinde üretici firmanın ismi de açıkça görülebiliyor. Buna göre ürün Ak Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Kahramanmaraş Kılılı Kasabası’ndaki tesislerde üretiliyor.

Ürünün içeriğinde %3 yağlı organik inek sütü yer alıyor. Sütün en değerli kısmı olan yağının özellikle UHT teknolojisiyle üretilmiş sütlerde alınmış olması çokça karşılaştığımız bir durum. Tam yağlı sütler %3,5 oranında süt yağı içeriyorken, bu ürün %3 süt yağı içeren ve “yağlı süt” kategorisindedir. Bu da tüketilecek süt tercih edilirken dikkat edilmesi gereken bir detay olarak dikkat çekiyor. Tabi bu ürünü incelerken UHT teknolojisinden de bahsetmek gerekiyor. UHT – Ultra High Temperature yani Ultra Yüksek Sıcaklıkta ısıtma işlemine tabi tutulmuş süt anlamına geliyor. Bu işlem çerçevesinde 2 ila 4 saniye süreyle 135-150 Santigrat derecede ısıtılan süt hızla oda sıcaklığına soğutuluyor. UHt sütün dolumu da bu işlem sonrasında kapalı sistemlerde gerçekleştirilerek, aseptik ambalajlara dolduruluyor. Bu da sütün uzun raf ömrüne sahip olmasını sağlıyor. UHT sütlerde ilave edilmiş herhangi bir kimyasal ya da katkı maddesi bulunmuyor.

Ürünün aynı zamanda homojenize edildiğinden yağı da üzerinde toplanmıyor. Homojenizatör denilen makineler vasıtasıyla yapılan bu işlem 50-70 Santigrat derecede ve 150 bar basınç altında gerçekleşiyor. Bu işlemle sütteki yağ tanecikleri çapı 1 mikrondan daha küçük taneler haline dönüştürülüyor. Bu işlem sonrasında süt daha beyaz görünmeye başlıyor ve bazı kaynaklara göre yağ parçacıkları küçüldüğü için sütün sindirimi de kolaylaşıyor.

Bu teknik bilgiler sonrası son olarak sütün besin değerlerine de bakalım. Ürün 100 ml.’de 3 gr. yağ ve 4,7 gr. karbonhidrat – sütten gelen laktoz içeriyor. Üründe ayrıca 2,9 gr. Protein ve 120 mg. Kalsiyum bulunuyor. Bu da 250 ml.’lik tek porsiyonda 7,5 gr. yağ, 11,8 gr. karbonhidrat ve 7,3 gr. protein aldığınızı gösteriyor. Ürünün tek porsiyonda – yaklaşık bir su bardağında 300 mg. Kalsiyum içerdiğini de ayrıca söyleyelim. #NeİçtiğiniziBilin

🔎Carrefour Bio Organik Süt Besin Değerleri
👉Enerji 144 kcal
👉Karbonhidrat 11,8 gr.
👉Yağ 7,5 gr.
👉Protein 7,3 gr.
👉Kalsiyum 300 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (250 ml.) ürün için verilmiştir.

Bu bir Sponsorlu içerik yayınıdır. Sponsorlu içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Sponsorlu içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

GIDA DEDEKTİFİ


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri