Unlu Mamuller

Kandil Simidi


Özellikle kandil gecelerinde geleneksel olarak tüketilen ürünlerden biri de artık neredeyse her markette, pastanede ve kafede gördüğümüz kandil simididir. Kandil simidi tanesi yaklaşık 30-35 gr. ağırlığında atıştırmalık bir unlu üründür. Kandil simidinin çeşidine göre susamlı veya çörekotlu çeşidi bulunmaktadır. İçeriğinde mahlep ve yumurta olması kandil simidini diğer simitlerden ve unlu mamullerden farklı kılmaktadır. Sizler için içerik ve besin değerleri bilgisine rastladığımız bir kandil simidini – temsilen inceliyoruz.

Kandil simidi temel olarak içeriğinde un ve yağ bulunan bir üründür. Rastladığımız ürünlerin tamamına yakınında tam hidrojenize bitkisel yağlar yani margarin kullanıldığını görüyoruz. İncelediğimiz üründe de Tam hidrojenize palm yağı bulunuyordu. Bu da üründe hem yüksek oranda doymuş yağ hem de trans yağ bulunma ihtimalini ortaya koymaktadır. Kandil simidi margarinin yanı sıra; ilave şeker de içerebilmektedir. İncelediğimiz üründe 100 gr.’da 2-3 gr. ilave şeker bulunduğunu görüyoruz. Bu da 30 gr.’lık tek adette yaklaşık 1 gr. ilave şekere denk gelmektedir.

Mahlepsiz kandil simidi nasıl yapılır? Evde mahlepsiz kandil simidi yapımı  için kolay tarifi

Kandil simidi bu içerikleriyle tek adedinde çoğunluğu yağdan gelen 170 kcal enerji vermektedir. Ürün tek adette 14,5 gr. Karbonhidrat ve 7 gr. yağ içeriyor. Ürünün tuz oranının da içerik bilgisi üzerinden kontrol edilmesi ve ona göre uygun porsiyonda tüketilmesi gerekiyor. Basit bir hesaplamayla tüketilen 2 adet kandil simidi ortalama 340 kcal enerji vermektedir. Bu kalori de özellikle akşam saatlerinde alındığında yakımı zor ve zaman gerektiren bir durum ortaya koymaktadır. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri