Cipsler, Editoryal İçerik, Ürün İncelemeleri

Züber Fırından Kakaolu Hindistan Cevizi Cipsi


Geçen ay Vanilyalı çeşidini incelediğimiz Züber Fırından Hindistan Cevizi Cipsi’nin bu sefer kakaolu çeşidine bakacağız. Ürüne biraz zor olsa da; Migros mağazalarında rastladık. İçeriğinde trans yağ bulunan ve her biri kolesterol deposu olan cipslerin her markette, her şehrin en ücra köşelerindeki bakkallarda bile bulunabildiği ülkemizde tabii ki isteğimiz bu ve benzeri ürünlerin bir alternatif olarak kolay erişilebilir olmasıdır. Ürün 40 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürün etiketinde “Hindistan Cevizinin doğal tadına bayılanlar, keşke yemesi biraz daha keyifli olsa diyenler için lezzetli, sıra dışı, yeni nesil bir atıştırmalık” ifadeleri yer alıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk sırada Organik Hindistan Cevizi içerdiğini görüyoruz. Diğer çeşitte olduğu gibi bu çeşitte de %90’dan fazla oranda hindistan cevizi içeren üründe herhangi bir aroma verici, aroma arttırıcı bulunmuyor. Bu da alınan hindistan cevizi tadının tamamen meyvenin gerçek tadı olduğunu gösteriyor. Ürün ayrıca ilave şeker, nişasta bazlı şeker veya tatlandırıcı ile herhangi bir koruyucu katkı maddesi de içermiyor.

Ürün 2. sırada Elma suyu konsantresi içeriyor. Oranının sıralamaya göre %5 civarında olduğunu hesapladığımız elma suyu konsantresi ürüne doğal şeker ilavesini makul ölçülerde yapmak üzere eklenmiş. Ürün bu haliyle elmadan gelen doğal şeker içeriyor diyebiliriz. Bunun yüksek ölçülerde kullanıldığı reçel veya bebek maması gibi ürünlerin yanı sıra; buradaki %5’lik ölçü Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği sağlıklı tüketim kriterlerini de aşmayacak şekilde hesaplanıyor. Ürün son olarak %5 oranında kakao tozu içeriyor. Bu da 40 gr.’lık tek pakette 8 gr. kakao tozu olduğunu gösteriyor. Üründen alınan kakao tadı ve kokusunun da tamamen kakao tozundan geldiğini böylelikle söyleyebiliyoruz.

Ürün bu haliyle 40 gr.’lık tek pakette 244,8 kcal enerji içeriyor. 40 gr.’lık tek paket üründe hindistan cevizinden gelen 21,3 gr. yağ içeriyor. Bu yağın da 20 gr.’nın doymuş yağ olduğunu söylemek gerekiyor. Üründe ayrıca hindistan cevizi ve elma suyu konsantresinden gelen 11,3 gr. karbonhidrat bulunuyor. Ürün bu karbonhidrata karşılık 3,9 gr. lif içeriyor. Ürünün sıradan bir atıştırmalıktan ayıran temel özelliklerden biri de doğal bileşenlerden gelen işte bu lif oranı oluyor. Ürünün ilave şeker veya ilave yağ içermemesinin yanında tek pakette bile 244,8 kcal gibi yüksek bir kalori içerdiğini ise özellikle vurgulamak gerekiyor. Bu kalori çoğunlukla hindistan cevizi yağından gelen ve porsiyon kontrolü yapılmadığı veya alınan kalorinin yakılmadığı takdirde kilo yapabilecek bir düzeye gelebilir seviyededir. Ürünün porsiyonunun 30 gr. olarak belirlendiğini ve bu haliyle tüketiminde porsiyon kontrolü yapılmasının sizlerin yararına olacağı kanaatindeyiz. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Organik Hindistan Cevizi, Elma suyu konsantresi, Kakao tozu (%5)
🔎Züber Fırından Kakaolu Hindistan Cevizi Cipsi Besin Değerleri
👉Enerji 184 kcal
👉Karbonhidrat 8,5 gr.
👉Yağ 15,9 gr.
👉Protein 2,1 gr.
👉Lif 2,9 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (30 gr.) ürün için verilmiştir.

Bu bir Sponsorlu içerik yayınıdır. Sponsorlu içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Sponsorlu içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

gıda dedektifi


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri