Gündem Özel

15 yaşındaki Tamer’i marketlerde satılan 1 litrelik enerji içeceği mi öldürdü?


Bu sabah ajanslara düşen haber yüreğimizi yaktı; İstanbul Büyükçekmece’de ailesiyle yaşayan 15 yaşındaki Tamer Arslan 12:30 sıralarında yatağında ölü bulundu. Arslan’ı uyandırmaya çalışan ailesi tepki vermediğini görünce sağlık ekiplerine haber verdi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri yaptıkları inceleme sonrasında Tamer Arslan’ın hayatını kaybettiğini tespit etti. 15 yaşındaki gencin ölüm sebebi yapılan adli tıp araştırması sonrasında netleşecek. Tamer’in yatağının yanında uyumadan önce içtiği tahmin edilen litrelik enerji içeceği ise ölümünde yüksek miktarda enerji içeceği şüphesini ortaya koydu.

15 yaşındaki çocuk yatağında ölü bulundu: Uyumadan çok sayıda enerji  içeceği içtiği iddia ediliyor - Sputnik Türkiye

Türkiye’nin 81 ilinde faaliyet gösteren indirim marketlerinde yaygın olarak satılan litrelik enerji içecekleri bir süredir gündeme taşıdığımız yüksek gramajlı ürünlerden biri olarak dikkat çekiyor. İçeriğinde Taurin ve Kafein bulunan bu içecekler dünyanın hiçbir yerinde bu kadar kontrolsüz ve litrelik gramajlarda satılmıyor. Mevzuat bu ürünlerin üretim ve satışını kontrol altına almayı sağlamak yerine, ürün etiketlerinde ciddi sağlık sorunlarına yönelik uyarılar yapmayı yeterli buluyor. Market raflarında 5₺’ye satılan bu ürünlerin etiketlerinde “Çocuklar ve 18 yaş altındaki kişiler için tavsiye edilmez” yazsa da bu ürünlere market raflarında kolaylıkla erişilebiliyor ve satın alınabiliyor.

Daha geçtiğimiz haftalarda pipetli süt kutularına benzer kutularda satılan enerji içeceklerinden bahsetmiş ve bu çerçevede çocukları bekleyen tehlikeler için uyarmıştık. Maalesef bu uyarılar bir işe yaramadı ve bugün 15 yaşındaki bir çocuğun ölümünü konuşuyoruz. Adli Tıp raporu sonrasında ortaya çıkacak sonucu müteakiben bu ürünlerle ilgili acil denetim ve kısıtlamalar gündeme getirilmelidir.

Tamer’in ölüm haberi sonrasında yaptığımız incelemede iki indirim marketinde litresi 5,45₺ ve 5,5₺’ye satıldığını tespit ettiğimiz ürünün etiketinde ise şu uyarılar yer alıyor; “18 yaş altı kişiler, yaşlılar, diyabetikler, yüksek tansiyonu olanlar, gebe ve emzikli kadınlar, metabolik hastalığı olanlar, böbrek yetmezliği olanlar ile kafeine hassas kişiler için tavsiye edilmez. Günlük 500 ml.’den fazla tüketilmesi tavsiye edilmez.” Bu uyarılara karşın market raflarında meyveli içecekler ve kolalarla aynı raflarda, kontrolsüz şekilde satılan bu üründe kafeinin yanı sıra; 800 mg./lt. oranında Taurin, 100 mg./lt. oranında İnositol ve 20 mg./lt. oranında da glukoronolakton maddeleriyle glikoz ve fruktoz şurubu da olduğu görülüyor. #NeİçtiğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri