Enerji İçeceği

Red Bull Enerji İçeceği


Çeşitli spor kulüpleri ve gençlere yönelik birçok etkinlikle sponsorluklarıyla bilinen Red Bull Enerji İçeceğini inceleyeceğiz. Ürün ülkemizde 250 ml., 355 ml. ve 473 ml.’lik farklı boylarda satılıyor. Avusturya’dan ithal edilen üründe kafein sınırı ise mevzuat gereği 150 mg./l’de tutuluyor. Ürünün standart çeşidinin yanı sıra; şekersiz ve tatlandırıcılı, hindistan cevizi, açai ve yaban mersini aromalı farklı çeşitleri bulunuyor. Ürünlerin temel olarak içerikleri ise aynı bileşenlerden oluşuyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Su, Sakkaroz ve Glikoz olduğunu görüyoruz. Bu da ürünün temelde sofra şekeri ve glikoz şurubu içeren bir şekerli sudan ibaret olduğunu gösteriyor. Şekersiz versiyonda ise üründe sofra şekeri yerine yapay tatlandırıcılar yer alıyor. Üründe bu haliyle 100 ml.’de 11,3 gr. İlave şeker bulunuyor. Bu da 250 ml.’lik en ufak boyda 28,3 gr. yani yaklaşık 14 tane küp şeker bulunurken, 473 ml.’lik en büyük boy ürün ise 53,44 gr. yani yaklaşık 27 tane küp şeker kadar ilave şeker içeriyor.

Ürün şekerli suyun yanı sıra; karbondioksit, sitrik asit, asitliği düzenleci gibi yan bileşenler ile içeriği bilinmeyen aroma vericiler içeriyor. Üründe ayrıca renklendirici olarak karamel ile riboflavin yer alıyor. Ürünü enerji içeceği sıfatına dahil eden ise içeriğindeki taurin ve kafein oluyor. Üründe 800 mg/l Taurin ve 150 mg/l bulunuyor. Bu da 250 ml.’lik en ufak boyda 200 mg. Taurin ve 37,5 mg. Kafein bulunurken, 473 ml.’lik en büyük boy üründe ise 378 mg. Taurin ve 70,9 mg. Kafein bulunuyor.

İlginçtir ki, ürün bu bileşenlerin yanı sıra Niasin, Pantotenik asit, B6 ve B12 vitaminleri içeriyor. Üründe 250 ml.’lik en ufak boyda günlük ihtiyacın %125’ini karşılayan Niasin, günlük ihtiyacın %82,5’ini karşılayan Pantotenik asit, günlük ihtiyacın %357’sini karşılayan B6 vitamini ve günlük ihtiyacın %200’ünü karşılayan B12 vitamini bulunuyor. Ülkemizde bu oranlarda vitamin içeren birçok ürün neredeyse “sağlıklı” ürün ilan edilip hatta bazı firmalar tarafından eczanelerde satılabiliyor. Fakat bu ürün özelinde görüyoruz ki; bir ürünün içeriğine vitamin eklemek onu “ilaç” yerine koymayacağı gibi, sağlıklı bir ürün sıfatı da kazandırmıyor. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler: Su, Sakkaroz, Glikoz, Asit (Sitrik asit), Karbondiokasit, Asitlik Düzenleyici (Sodyum Bikarbonat), Taurin (800 mg/l), Kafein (150 mg/l), Vitaminler (Niasin, Pantotenik asit, B6, B12), Aroma vericiler, Renklendiriciler (Sade Karamel, Riboflavin)
🔎Redbull Enerji İçeceği Besin Değerleri
👉Enerji 120 kcal
👉Şeker 28,3 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
👉Taurin 200 mg.
👉Kafein 37,5 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (250 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri