Çikolata ve Gofret

Ülker Extra Çikolatalı Gofret


Ülker son dönemlerde geleneksel denebilecek ürünlerinin yeni çeşitlerini üreterek farklılık yaratmaya çalışıyor. Bunlardan biri Ülker markalı Çikolatalı Gofret’in Beyaz çikolatalı ve Çikolatasız versiyonuydu. Fazla yankı uyandırmasa da, Ülker bu tarz girişimlerine devam ediyor. Bugün bu ürünlerden birini; Ülker Extra Çikolatalı Gofreti inceleyeceğiz. Ürün 45 gr.’lık ambalajlarda satılıyor.

Ürünün ismi “Extra Çikolatalı” olsa da üründe standart çeşitten daha yüksek oranda çikolata olmadığını söyleyelim. Daha da ilginç olan; üründe fındıklı dolgu oranı standart çeşide göre daha yüksek olmasına rağmen; fındık püresi oranı ise daha düşüktür. Bu haliyle üründeki ekstra ve dolgu ifadelerinin aklınıza ilk gelen anlamları içermediğini baştan söyleyelim.

Bu “gerçekler” ışığında ürünün içeriğine baktığımızda ilk sırada Sofra şekeri yer aldığını görüyoruz. Üründe sofra şekerinin yanı sıra; nişasta bazlı bir şeker olan Maltodekstrin olduğunu söyleyelim. Ürün bu haliyle 45 gr.’lık tek adette 19,8 gr. İlave şeker içermektedir. Bu da tek adet gofrette – sıkı durun – yaklaşık 10 tane küp şekere denktir. Bu haliyle üründen alınan kalorinin %34,6’sı ilave şekerden gelmektedir. Bu da günlük ortalama kalori hesabına göre, sadece bu ürün tüketimiyle günlük kalorinin yaklaşık %4’ünün ilave şekerden geldiğini göstermektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlıklı tüketim kriterlerine göre günlük alınan toplam kaloride ilave şekerden gelen kalorinin %5’ini geçmemesi önerilmektedir. Bu ürün neredeyse tek başına bu orana yaklaşmaktadır.

Üründe ayrıca Bitkisel yağ olarak Palm yağı bulunuyor. Buna göre ürün 100 gr.’da 26 gr. yağ içerirken, bunun 12 gramı doymuş yağ olarak beyan edilmektedir. Bu da 45 gr.’lık tek adette 11,7 gr. yağ içerdiğini gösteriyor. Bu haliyle üründen alınan kalorinin %21,2’sinin doymuş yağdan geldiğini hesaplıyoruz. Üründe ayrıca fındıktan gelen ve az oranda da olsa tam yağlı süttozundan kaynaklı yağlar da bu orana dahil edilmektedir. Üründe bu temel bileşenlerin yanı sıra; %7 oranında fındık püresi, yağı azaltılmış kakao tozu, peyniraltı suyu tozu, tam yağlı süttozu ve kakao kitlesi yer alıyor. Üründe ayrıca emülgatörler ve kabartıcılar yer alıyor. Ürün emülgatör olarak soya lesitini içeriyor. Üründe ayrıca niteliği ve içeriği bilinmeyen aroma vericiler içermektedir. Üründe son sırada bindelik oranlarda da olsa yumurta akı tozu olduğunu da özellikle alerjen uyarı olarak belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Bitkisel yağ (Palm), Buğday unu, Yağsız süttozu, Fındık Püresi (%7), Maltodekstrin, Yağı azaltılmış kakao tozu, Peyniraltı suyu tozu, Tam yağlı süttozu, Kakao kitlesi, Nişasta, Emülgatörler (Soya Lesitini, Amonyum Fosfatidler, Poligliserol Polirisinoleat), Tuz, Kabartıcılar (Sodyum Hidrojen Karbonat, Disodyum Difosfat, Amonyum Hidrojen Karbonat), Aroma vericiler, Yumurta akı tozu.
🔎Ülker Extra Çikolatalı Gofret Besin Değerleri
👉Enerji 228,6 kcal
👉Şeker 19,8 gr.
👉Yağ 11,7 gr.
👉Protein 3,7 gr.
👉Lif 1,4 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (45 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri