Editoryal İçerik, Hazır Yemek, İlave Şekersiz, Özel İnceleme

Yayla Haşlanmış Fasulye


Aslında birçoğumuzun vazgeçilmez yemeklerinden biri olan ve geleneksel mutfağımızda da önemli bir yeri olan Haşlanmış Fasulyeyi inceleyeceğiz. Ürün Yayla markasıyla yemeye hazır konseptinde BPA içermeyen 700 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürün süzüldüğünde 400 gr. – yaklaşık 2-3 porsiyon haşlanmış fasulye elde ediliyor. Ürün içeriğinde ilave hiçbir katkı maddesi, koruyucu veya aroma arttırıcı bileşenler yer almıyor.

Ürün bu haliyle %57 oranında haşlanmış fasulyenin yanı sıra su ve tuz içeriyor. Üründe 100 gr.’da 0,8 gr. tuz bulunuyor. Bu da süzülmüş tek pakette 3,2 gr. tuz demek oluyor. Ürünün içeriğinde ilave yağ da bulunmuyor, ürünle yapılacak yemeklerde tercihinize göre yağ veya tuz ekleyebiliyorsunuz. Ürünün bize kattığı en önemli husus tabii ki sofralarımızda yer alan fasulyenin besin değerleri tablosuna erişiyor olmamız. Bu tabloların da firma beyanları değil, analiz raporları sonucunda etiketlerde yer aldığını bir kez daha hatırlatalım.

Bu tablolardan aldığımız verilere göre; ürün 400 gr.’lık tek pakette 50,4 gr. karbonhidrat ve bu karbonhidrata karşılık 35,6 gr. gibi yüksek diyebileceğimiz lif içeriyor. Tek paket üründe yer alan 31,2 gr. protein ise günlük ihtiyacın %60’dan fazlasını karşılamaya yetiyor. Ürünün besin değerleri tablosunda en dikkat çekici bileşen ise Kalsiyum olarak görünüyor. Ürün 100 gr.’da 163,6 mg. Kalsiyum içeriyor – ki bu da 400 gr.’lık tek pakette 655 mg. gibi yüksek bir orana tekabül ediyor. Kuru fasulyenin bu haliyle özellikle sporcular için ilave şekerden yoksun olarak protein desteği, çocuklar ve gençler için de kalsiyum desteği sağladığını görmüş oluyoruz. Bu da “proteinli” veya “kalsiyum kaynağı” diyerek pazarlanan ilave şekerli endüstriyel ürünlerden ziyade, işte böyle geleneksel mutfağımızdan örneklerle de ihtiyacımız olan besin değerlerini alabildiğimizi açıkça gösteriyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Haşlanmış Fasulye (%57), Su, Tuz
🔎Yayla Haşlanmış Fasulye Besin Değerleri
👉Enerji 452 kcal
👉Karbonhidrat 50,4 gr.
👉Yağ 6 gr.
👉Protein 31,2 gr.
👉Lif 35,6 gr.
👉Kalsiyum 655 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek paket süzülmüş ürün (400 gr.) için verilmiştir.

Bu bir Sponsorlu içerik yayınıdır. Sponsorlu içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Sponsorlu içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

gıda dedektifi
Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri