Özel Araştırma

Sonunda pasta aromalı içecek de çıktı! Kim bu yapaylığa dur diyecek?


Daha geçen hafta Türkiye’nin en büyük abur cubur üreticisinin aroma verici kimyasalların doğal meyvelerdeki gerçek aromalarla kıyasladığını, evlerde yapılan ürünlerle endüstriyel ürünlerin aynı kapıya çıktığı iddialarını sizlere duyurmuştuk. Yanlarına çevirmen olarak da sözde bir gıda mühendisini alan bu firma, yaptığı PR ile endüstriyel ürünlerin aslında “kötü” şeyler olmadığını anlatmaya çalışırken, Allah’ın yarattığı gerçek meyvelerle, yapay kimyasalları bir tutma gafletine bile düşüyordu. Ticaretleri zarar görmesin diye bu noktaya da geldiler.

Fakat bir konuda haklı olabilirler. Gıda endüstrisi çok gelişti! Gerçekle, yapayı ayırmak artık kolay değil. Her türlü meyvenin, sebzenin, doğada yer alan veya almayan her türlü “şeyin” aromasını çıkarmakta son derece başarılılar! Öyle başarılılar ki, içtiğiniz suya bile bir damla konduğunda buram buram kokan, mis gibi tadan o tatların kimyasallarla oluşturulan yapay tatlar olduğu kitleler tarafından yıllarca farkedilmedi. Dini duygular ve milliyetçi bakış açısıyla toplumda yerleştirilen marka algıları en az bu aroma vericilerin etkisi kadar güçlü oldu. O markaysa, iyidir. Bu markaysa, kötüdür algısından çevirip içeriğine bakmayan, reklamlarla resmen uyutulan toplumumuz son yıllarda belki de nesillerin sağlığını etkileyecek bir uyanış gerçekleştiriyor.

Bugün markette karşılaştığımız bu ürün endüstrinin artık hangi boyutlara geldiğini açıkça gösteriyor. Pasta aroma vericisi içeren bu ürün sözde bir sütlü içecek! Ürün içeriğinde tek pakette 10 gr. şeker ve nişasta bazlı şeker türü olan dekstroz bulunuyor. Ürün sütün yanı sıra; stabilizörler ve yapay aromalar içeriyor. Bunu içen çocuklar tek pakette yaklaşık 5 tane küp şekeri mideye indirirken, bunu pasta ve çilek tadı illüzyonuyla yapıyorlar. Bu tat onların tat reseptörlerini öylesine etkiliyor ki, inanın bir tane daha istememek için kendilerini zor tutuyorlar. Bu ürünler 81 ilde faaliyet gösteren en yaygın marketlerden birinde,özellikle çocuklara çekici görünmesi amacıyla üzerinde Mickey Mouse görselleriyle satılıyor. Bir nesli bu ürünlerle besleyeceksek, ilerleyen yıllarda neyle karşı karşıya kalacağımızı lütfen siz tahmin edin. #ÇocuklarımızıYedirmeyeceğizComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri