Gündem Özel

Okulun hemen karşısındaki bakkaldan enerji içeceği alıp geliyorlar!


Geçtiğimiz aylarda yayınlarımıza taşıdığımız bu ürün bugün dikkatli bir öğretmen takipçimiz tarafından İstanbul Alibeyköy’deki bir ilkokulda öğrencilerin elinde görüldü. Derhal ürünü alan öğretmen; “Nereden aldın?” diye sorduğunda “Karşıdaki bakkaldan aldım” cevabı geldi. Üç kuruş için öğrencilere enerji içeceği satan bakkala karşılık, bir öğretmenin dikkati belki de o çocuğun hayatını kurtardı. Tehlikenin boyutlarını gözler önüne seren bu diyalog ise aylardır yaptığımız yayınların ne denli önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Daha geçen hafta litrelik bir enerji içeceğini içtikten sonra hayatını kaybeden Tamer’in yasını tutarken, bu ülke bir çocuğunu daha enerji içeceği sebebiyle kaybetmeyi kaldırabilir mi? Bilmiyoruz. Gerçi bu kadar sınır tanımaz bir ticaret varken; ne o gencimizin ne de çocuklarımızın kaybı bu ülkede topyekün bir bilinç oluşmasına yeter mi onu da merak ediyoruz. Yayınlarımızda defalarca yer vermemize rağmen bugün kantinlerde de okul çevrelerinde bulunan bakkallarda da satılmaması gereken ürünler satılıyor. Özellikle bu örnekteki gibi okul çevrelerinde tamamen kontrolsüz satılan ürünler çocuklarımız için hayati tehlike oluşturuyor.

Başta Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı olmak üzere, aileler ve öğretmenlerimizi bu konuda çok daha dikkatli olmaya çağırıyoruz. Enerji içecekleri ne litrelik şişelerde ne de buna benzer pipetli kutularda satılamaz, satılmamalıdır. Bu içeceklerin hedef kitlesi olmayan çocuklar ve gençlere satışını özendiren bu ürünler derhal toplatılmalı, üreticilerine de yaptırım uygulanmalıdır. Buna mevcut mevzuat yetmiyorsa, milletin vekilleri ve bakanlık yetkilileri derhal gereken hazırlığı yapmalı ve meclisten geçirmelidir. O da olmuyorsa, bir gece yarısı kararnamesi ile bu ürünler yasaklanmalıdır. Bunu yapmak için bir can yetmiyorsa, dahası lazım deniyorsa da; o zaman bu ülkedeki hiçbir canın değeri yok demektir. Lütfen buna kayıtsız kalmayın. #ÇocuklarımızıYedirmeyeceğizComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri