Kavanoz Mamalar

Hero Baby Sütlaç


Uzun bir zaman sonra bebeklere yönelik üretilen ek gıdalarından birini inceleyeceğiz; Hero Baby Sütlaç. Ürün 120 gr.’lık cam kavanozlarda satılıyor. Ürün ambalajında ilk olarak “Kalsiyum kaynağıdır” ifadesi dikkat çekiyor ve ürün “sütlaç” olunca süt oranını merak ediyoruz. Bu oranın etiketteki gösterimiyle ilgili bugün Telegram hesabımızda bir anket düzenledik. Ankete katılanların %75’inin hatalı cevap verdiğini gördüğümüz anket gösterdi ki; bu etiketler tüketiciyi resmen yanıltmaktadır.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk sırada süt değil, su olduğunu görüyoruz. Ürün içeriğinde ikinci sırada ise süt tozu ibaresi var. Üründe %9 oranında süt tozu olduğunu görüyoruz fakat bunun dahası var. Öyle ki, bu %9’luk süt tozu içeriğinde aslında sadece süt tozu bulunmadığını anlıyoruz. Süt tozu içeriğinin aslında %75,3’ünün yağsız süt tozu olduğunu ve süt yağının eksikliğini gidermek amacıyla süt tozu içeriğine soya yağı, hindistan cevizi yağı, ayçiçek yağı ve palm yağı ilave edildiğini anlıyoruz. Süt tozu içeriğinde ayrıca asitlik düzenleyici olarak potasyum hidroksit ve antioksidanlar bulunduğunu görüyoruz. İlginç olan, sütlaç olarak satılan bu üründe ilk bakışta %75,3 olarak gözüken fakat aslında %6,7 oranında olan yağsız süt tozu aslında içeriğine bitkisel yağlar ve çeşitli katkı maddeleri ilave edilmiş yağsız süt tozudur. Bu da 120 gr.’lık tek kavanozda gerçekte sadece 8 gr. yağsız süt tozu olduğunu göstermektedir. Bu arada, bu süt tozunun da ithal olduğu bilgisini yine etiketten öğreniyoruz.

Üründe üçüncü sırada ise şeker yer alıyor. Üründeki şeker oranı net olarak ifade edilmiyor. Besin değerleri tablosundan anladığımız kadarıyla ürün 100 gr.’da 11 gr. şeker içeriyor – ki bunun çok azı sütten geliyor. Bu haliyle ürün tek kavanozda yaklaşık 13,2 gr. şeker bulunduğu hesaplanıyor. Üründe bu şeker yüküne karşılık lif oranı ise beyan edilmiyor. Ürün bu temel bileşenlerin yanı sıra; %4,8 oranında pirinç unu ve %1,5 oranında pirinç içermektedir. Üründe ayrıca %0,005 yani yüzbinde 5 oranında da tarçın bulunmaktadır.

Bu haliyle “6. aydan itibaren tüketilebilir” ifadesi yer alan ürün 120 gr.’lık tek kavanozda yüksek oranda ilave şekerden gelen 129 kcal enerji veriyor. Ürün tek kavanozda 13,2 gr. şeker, 2,9 gr. yağ ve 3,12 gr. protein içeriyor. Üründe kalsiyum oranı ise 100 gr.’da 64,5 mg. olarak beyan ediliyor – ki bu da tek kavanozda 77,4 mg. kalsiyum içerdiğini gösteriyor. Hatırlatalım 120 ml. süt 144 mg. yani bu kavanozun iki katına denk oranda kalsiyum içermektedir. Anne sütünde ise çok daha fazlası ve yararlı bileşenler bulunmaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Su, Süt tozu (%9) [Yağsız süt tozu (%75,3), Bitkisel yağlar (Soya yağı, Hindistan Cevizi yağı, Ayçiçek yağı, Palm yağı), Asitlik Düzenleyici (Potasyum Hidroksit), Antioksidanlar (Soya Lesitini, Tokoferolce Zengin Ekstrakt, L-askorbilpalmitat)], Şeker, Pirinç unu (%4,8), Pirinç (%1,5), Tarçın (%0,005)
🔎Hero Baby Sütlaç Besin Değerleri
👉Enerji 129 kcal
👉Şeker 13,2 gr.
👉Yağ 2,9 gr.
👉Protein 3,12 gr.
👉Lif Bilinmiyor
👉Kalsiyum 77,4 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek kavanoz (120 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri