Editoryal İçerik, Özel İnceleme, Peynir

Muratbey Plus Taze Beyaz D Vitaminli Peynir


Daha önce D vitaminli peynir serisinde Kaşar peyniri ve Burgu peyniri ürünlerini incelediğimiz Muratbey Plus markasının bu kez Taze Beyaz peynirini inceleyeceğiz. Ürünün ismi “taze beyaz” olsa da, ürünün geleneksel olarak üretilen beyaz peynirlerden olmadığını belirtelim. Evet ürün bir eritme peyniri değil ve içeriğinde emülsifiye edici tuzlar içermiyor. Fakat ürün beyaz peynir kategorisinde de bulunmuyor. Taze peynir olarak sınıflandırılan peynirde pastörize inek sütü ve peynir mayası ile kültürü dışında herhangi bir koruyucu ya da emülsifiye edici katkı maddesi bulunmuyor. Ürün bu haliyle 400 gr.’lık süzme ağırlığı olan paketlerde satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk sırada Pastörize İnek sütü içerdiğini görüyoruz. Üründe kalsiyum klorür ilavesinin yanında bir de D vitamini ilavesi bulunuyor. Daha önceki paylaşımlarda da bahsettiğimiz gibi; D vitamini ile birlikte alınan kalsiyumun vücüttaki emiliminin arttığı çeşitli bilimsel çalışmalarla ortaya konmaktadır. Öyle ki, D vitamini yokluğunda vücuttaki kalsiyumun ancak %10-15’inin, fosforun ise %60’ının emilebilirken, D vitamini ile vücuda alındığında emilim oranının kalsiyumda %40’lara, fosforda ise %80’lere yükselmesidir. Üründe bu haliyle 100 gr.’da 486 mg. Kalsiyum yanı sıra; 5 mcg. D vitamini bulunuyor. Ürünün 40 gr.’lık tek porsiyon tüketimi günlük D vitamini ihtiyacının %40’ını karşılamaya yeterken, aynı porsiyondan günlük Kalsiyum ihtiyacının da %25’i alınmaktadır.

Bu temel besin değerlerinin yanı sıra; ayrıca ürünün içerdiği diğer besin değerlerinden de bahsedelim. Ürün 40 gr.’lık tek porsiyonda 2,2 gr. karbonhidrat – laktoz içermektedir. Ürün ayrıca 100 gr.’da 17,5 gr. süt yağı içermektedir – ki bu da 40 gr.’lık tek porsiyonda 7 gr. süt yağı olduğunu göstermektedir. Ürünün yine tek porsiyonda 4,4 gr. protein içerdiğini ve bunun da günlük protein ihtiyacının %9’a yakınını karşıladığını söyleyelim. Üründe ayrıca 100 gr.’da 666 mg. fosfor bulunduğunu ve tek porsiyonda günlük ihtiyacın %40’ına yakınını karşılamaya yeterli olduğunu da belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Pastörize İnek Sütü, Stabilizör (Kalsiyum klorür), Peynir mayası, Tuz, Kültür, D vitamini
🔎Muratbey Plus Beyaz Taze Peynir Besin Değerleri
👉Enerji 89,6 kcal
👉Karbonhidrat 2,2 gr.
👉Yağ 7 gr.
👉Protein 4,4 gr.
👉Tuz 0,36 gr.
👉D vitamini 2 mcg.
👉Kalsiyum 194,4 mg.
👉Fosfor 266,4 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (40 gr.) ürün için verilmiştir.

Bu bir Sponsorlu içerik yayınıdır. Sponsorlu içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Sponsorlu içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

gıda dedektifi
Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri