Süt ve Sütlü İçecekler

İçim İçimino Çilekli Süt


“Çilekli süt” ismiyle içeriğinde bindelik oranlarda çilek içeren, çocuklara yönelik çizgi film karakteriyle donatılmış ürünleri incelemeye devam ediyoruz. İçim İçimino Çilekli Süt, üzerinde çocukların dikkatini çekecek çilek görselleriyle, “Renklendirici yok”, “D vitamini” ve “Kalsiyum” ifadeleriyle satılıyor. Ürünün D vitamini ilaveli %1,2 yağlı UHT süt içerdiğini söyleyelim.

Üründe ilk 3 sırada; İnek sütü, Şeker ve Çilek püresi bulunuyor. Fakat üründeki çilek püresi 3. sırada bulunmasına rağmen sadece %0,1 yani binde 1 oranında üründe yer alıyor. Yani ürün 180 ml.’lik tek kutuda 0,18 gr. Çilek püresi içeriyor. Buna karşılık üründe %4,5 oranında yani tek kutuda 8,1 gr. İlave şeker bulunuyor – ki bu da tek kutuda yaklaşık 4 tane küp şeker içerdiği anlamına geliyor. Üründe ayrıca içeriği bilinmeyen yapay aroma verici yer alıyor.

Üründe D vitamini ilavesi var demiştik. Etikette verilen bilgiye göre ürün 100 ml.’de 0,8 mcg. D vitamini içeriyor – ki bu da tek kutuda 1,44 mcg.’ye denk geliyor. Bu oran bir kişinin günlük ihtiyacının beşte birine denk geliyor. Üründeki kalsiyum oranına baktığımızda ise 100 ml. değerinin verilmediğini görüyoruz. Basit bir hesaplamayla ürünün 100 ml.’de 90 mg. kalsiyum içerdiğini buluyoruz. Bu haliyle ürün süt oranı %100 olmadığı için aynı gramajdaki sade süte oranla daha düşük oranda kalsiyum içermektedir.

Ürün 180 ml.’de 104 kcal enerji veriyor. Bu enerjinin %31’i ilave şekerden geliyor. Ürün tek kutuda – sütten gelen laktoz dahil – toplam 16,2 gr. şeker içeriyor. Üründe ayrıca 5 gr. Protein ve 2,2 gr. yağ bulunuyor. Son olarak ürün üzerine Okul Gıdası Logosu bulunduğunu fakat içerdiği ilave şeker ve kalori oranı sebebiyle bu logoyu alma yeterliliği olup olmadığının Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kurulacak kurullar tarafından denetlendikten sonra konulabileceğini tekrar hatırlatıp, bu logonun geçerliliğinin bu bağlamda sorgulanması gerektiğini söyleyelim. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler: İnek sütü, Şeker, Çilek püresi (%0,1), Aroma verici, D vitamini
🔎İçim İçimino Çilekli Süt Besin Değerleri
👉Enerji 104 kcal
👉Şeker 16,2 gr.
👉Yağ 2,2 gr.
👉Protein 5 gr.
👉Kalsiyum 162 mg.
👉D vitamini 1,44 mcg.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (180 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri