Süt ve Kahvaltılık

Torku Miniki Çilekli Süt


Torku markasıyla çocuklara yönelik üretilen Çilekli Süt ürününü inceleyeceğiz. Ürün 180 ml.’lik tüketime hazır pipetli kutularda satılıyor. Ürün “Miniki” ismi ve üzerinde yer alan çizgi film karakteriyle doğrudan çocuklara yönelik üretilerek pazarlanıyor. Ürün üzerinde “Meyveli” vurgusu dikkat çekiyor. Üründe %0,1 yani binde 1 oranında Çilek püresi yer alıyor. Üründe bunun dışında bir meyve içeriği bulunmuyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada Pastörize İnek Sütü, Sofra Şekeri ve Çilek püresi olduğunu görüyoruz. Üründe %1,2 yağlı süt kullanılırken, 180 ml.’lik tek kutu ürün sütten gelen 180 mg. Kalsiyum içermektedir. Ürün etiketinde “pancar şekeri” olarak ifade edilen sofra şekeri ise üründe %4,7 oranında yer alıyor. Bu da 180 ml.’lik tek kutuda 8,5 gr. yani yaklaşık 4 tane küp şeker kadar ilave şeker içerdiğini hesaplıyoruz.

Üründe 3. sırada ise etiket üzerinde görselleri yer alan ve ürüne “meyveli” çilek ise binde 1 oranına yer alıyor. Üründeki çilek kokusu ve tadı ise üründe yer alan yapay çilek aroma vericisinden geliyor. Üründe doğal aroma vericisi kullanılmadığını da özellikle belirtmek gerekiyor. Üründe çilek rengini vermek için ise yapay veya kimyasal bir renklendirici değil, likopen kullanılıyor. Üründe bunların yanı sıra; kıvam arttırıcı ve asitliği düzenleyici katkı maddeleri bulunuyorken; koruyucu yer almıyor.

Ürün bu haliyle 180 ml.’lik tek kutuda 99 kcal enerji veriyor. Bu haliyle üründe ilave şekerden gelen kalori oranı %34 olarak hesaplanıyor. Tek kutu ürün sütten gelen 2,2 gr. yağ ve 4,9 gr. protein barındırıyor. Üründe ayrıca 180 mg. Kalsiyum bulunmaktadır. Aynı oran Torku markalı sade sütlerde ise 228 mg. civarındadır. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler: Pastörize İnek Sütü, Pancar şekeri, Çilek püresi (%0,1), Kıvam arttırıcı (Selüloz, Selüloz gam, Karragenan), Asitliği Düzenleyici (Sodyum Karbonat), Aroma verici (Çilek), Renklendirici (Likopen)
🔎Torku Miniki Çilekli Süt Besin Değerleri
👉Enerji 99 kcal
👉Şeker 14 gr.
👉Yağ 2,2 gr.
👉Protein 4,9 gr.
👉Kalsiyum 180 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (180 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri