Hazır Yemek

Gourmet Garage Kısır


Çoğu kişinin severek yediği kısırı bugün markette gördüğümüz bir ürün üzerinden inceleyeceğiz. Gourmet Garage markasıyla 200 gr.’lık ambalajlarda satılan kısır Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği’ne uygun olarak içerik beyanı ve besin değerleri tablosuyla birlikte satılıyor. Böylelikle biz de ilk kez kısırın kalorisini ve içerdiği besin değerlerini öğreniyoruz.

Ürün içeriğine baktığımızda temel olarak bulgurun yanı sıra; Domates Salçası, Biber Salçası ve Zeytinyağı içerdiğini görüyoruz. Üründe bitkisel yağ ilavesi olarak zeytinyağı haricinde herhangi bir bitkisel yağ ilavesi yer almıyor. Üründe bu temel bileşenlerin yanı sıra; kurutulmuş maydanoz, domates, havuç, papya biber ve sarımsak bulunuyor. Üründe aroma arttırıcı veya aroma verici herhangi bir bileşen yer almıyor. Fakat ürün içeriğinde katkı maddeleri bulunan limon sosu ve nar ekşisi sosu içeriyor.

Üründeki limon sosuna baktığımızda içeriğinde Asitlik Düzenleyici, Antioksidan, Koruyucu ve Renklendirici bulunduğunu görüyoruz. Sos içeriğindeki diğer katkı maddeleri E kodlarının yanı sıra; açıklamaları ile verilirken, Renklendiriciler kısmında sadece E kodlarının yazılması ve açıklamalar yer verilmemesi dikkatimizi çekiyor. Sos içeriğindeki renklendiricilerin detaylarına baktığımızda da Kinolin Sarısı ve Sunset Yellow gibi yapay renklendiricilerin bulunduğunu anlıyoruz. Limon sosu içeriğindeki limon emülsiyonu haricinde doğala özdeş limon aroması içeriyor. Benzer şekilde nar ekşisi sosunda da renklendirici ve nar ekşisi özüne ek olarak doğala özdeş nar aroması bulunuyor. Nar ekşisi sosu, etikette “nar ekşisi” olarak beyan ediliyor. Fakat sosta ilk sırada Glikoz şurubu yer alıyor. Ürün sosların yanı sıra; ürün içeriğinde son sıralarda karabiber, kimyon ve tuz yer alıyor.

Bu haliyle ürün aslında limon sosu, nar ekşisi ve kurutulmuş bileşenlerin kullanılması dışında neredeyse evde yapılan ürün içeriklerine yakın bir içeriğe sahip. Peki bu kısırdan 100 gr.’da – paketin yarısını tek porsiyon kabul ettiğimizde ne kadar kalori alıyoruz? Ürün 100 gr.’da 257,5 kcal içeriyor. 100 gr. üründe 11,5 gr. Yağ, 6,6 gr. Protein ve 28,8 gr. Karbonhidrat yer alıyor. Üründeki şeker – glikoz şurubundan gelen düşük orandaki şeker sayılmazsa bulgur, domates salçası ve biberden doğal olarak gelen şeker olarak kabul edilebilir. Ürün ayrıca 100 gr.’da bu karbonhidrat yüküne karşılık 6 gr. Lif içeriyor. Alerjen Uyarı olarak ürünün bulgur içeriği sebebiyle Gluten içerdiğini özellikle belirtelim. Bunun yanı sıra etikette; ürünün aynı hatta üretilen diğer ürünlerden bulaşı riski olması sebebiyle çok fazla alerjen bileşen içerebileceğine dair uyarı yer alıyor. Buna göre ürün eser miktarda acı bakla, kereviz, soya, susam, sert kabuklu meyveler, sülfit, hardal, yumurta, süt ve süt ürünleri içerebiliyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Bulgur, Domates Salçası, Biber Salçası, Zeytinyağı, Kuru soğan, Kurutulmuş maydanoz, Kurutulmuş domates, Kurutulmuş havuç, Kurutulmuş papya biber, Kurutulmuş sarımsak, Limon sosu [Su, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Limon emülsiyonu, Doğala özdeş limon aroması, Antioksidan (Askorbik asit), Koruyucu (Potasyum Sorbat), Renklendirici (Kinolin sarısı, Sunset Yellow)], Nar Ekşisi [Glikoz, Su, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Renklendirici (Karamel), Nar ekşisi özü, Doğala özdeş nar aroması], Karabiber, Kimyon, Tuz
🔎Gourmet Garage Kısır Besin Değerleri
👉Enerji 515 kcal
👉Karbonhidrat 56,6 gr.
👉Yağ 23 gr.
👉Protein 13,2 gr.
👉Lif 12 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (200 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri