Süt ve Sütlü İçecekler

Nestlé Nesquik Çilek Aromalı Süt


Daha önce farklı çeşitlerini incelediğimiz hatta laktozsuz süt formunda “Şeker ilavesiz” Kakaolu süt ürününe de yer verdiğimiz Nestlé Nesquik markasının Çilek Aromalı Süt ürününü inceleyeceğiz. Ürün 180 ml.’lik kutularda satılıyor. Ürün üzerinde “Sütü sevdirir” ve “Opti Start”, “Demir, D vitamini, Çinko” gibi ifadeler yer alıyor. Ürün etiketinin ön yüzünde ayrıca yönetmelik gereği kalori oranı ve üründeki ilave şeker oranı da açıkça beyan ediliyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Pastörize İçme Sütü, Şeker ve Aroma verici olduğunu görüyoruz. Ürün yapay çilek aroması içeriyor ve bu aroma vericinin oranı tüketiciye beyan edilmiyor. Fakat bu oranın içerik sıralamasına göre kıvam arttırıcılar, vitaminler, mineralller ve renklendiricilerden daha yüksek oranda olduğunu söyleyelim. Aroma verici kimyasalların genellikle bindelik oranda konulduğu ürünlere şahit oluyoruz fakat burada miktarın daha yüksek bir oranda olduğunu söyleyebiliriz. Üründe ilk sırada yer alan sütün de %1,2 yağlı UHT süt olduğunu söyleyelim. Buna göre ürün 180 ml.’de sütten gelen 2,2 gr. yağ içermektedir.

Gelelim üründeki ilave şeker oranına! Ürün etiketin ön yüzünde de yazdığı gibi %5,3 oranında ilave şeker içeriyor ve bu da 180 ml.’lik tek kutuda 9,5 gr. ilave şeker içerdiğini gösteriyor. Diğer bir deyişle üründe tek kutuda yaklaşık 5 tane küp şekere denk miktarda şeker bulunuyor. Bu da üründen alınan kalorinin %32’sinin ilave şekerden geldiğini gösteriyor. Buna ek olarak ürün sütten gelen şeker yani laktoz içeriyor. Bununla birlikte ürünün tek adedinden alınan şeker miktarı 19 gramı buluyor. Ürünün liften yoksun bir içecek olduğunu da bu aşamada hatırlatmak gerekiyor. Ürün tek kutuda ayrıca sütten gelen 5,2 gr. Protein ve 175 mg. Kalsiyum içermektedir.

Ürünün içeriğinde D vitamini, B1 vitamini ile Demir, Fosfor ve Çinko ilaveleri olduğunu söyleyelim. Ürün bu haliyle tek adette 1,5 mcg. D vitamini, 0,165 mg. B1 vitamini içerirken; 141 mg. Fosfor, 2,1 mg. Demir ve 1,5 mg. Çinko bulunmaktadır. Üründe koruyucu katkı maddesi bulunmazken, renklendirici olarak karotenler içerdiği görülüyor. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler: Pastörize İçme Sütü, Şeker, Aroma verici (Çilek), Kıvam arttırıcılar (Jellan gam, Karragenan), Vitaminler (D vitamini, B1 vitamini), Mineraller (Demir fosfat, Çinko sülfat), Renklendirici (Karotenler)
🔎Nestlé Nesquik Çilek Aromalı Süt Besin Değerleri
👉Enerji 116 kcal
👉Şeker 19 gr.
👉Yağ 2,2 gr.
👉Protein 5,2 gr.
👉Kalsiyum 175 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (180 ml) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri