Gündem Özel

Algida, Maraş ismi geçen dondurmalarıyla ilgili davayı kaybetti.


Türkiye’de uzun yıllardır faaliyet gösteren ve son yıllarda ürün içeriklerinin dondurmanın yanı sıra; sütlü buz veya su buzu olduğunu birçok farklı ürünüyle ortaya koyduğumuz Algida markasının geçtiğimiz aylarda Ankara 4’üncü Fikri ve Sinaî Haklar Hukuk Mahkemesi’nde “maraş usulü” ürünleriyle ilgili açtığı davayı kaybettiği haberi ulusal basında pek yer almadı. Türk Patent Kurumu tarafından Coğrafi işaret tescili olan ürünlerde, tescil hükümlerine aykırı üretim ve satış yapılamıyor.

Dünya devi, ‘Maraş dondurması’ davasını kaybetti

Bu kapsamda içeriğindeki keçi sütü ve salepten dolayı besleyici özelliği bulunan Maraş dondurmasının coğrafi işareti 2018’de Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası adına tescillendi. Bu tarihten sonra artık coğrafi işarete sahip olan Maraş Usulü Dondurma tescile uygun üretildiği takdirde ancak “Maraş Dondurması” olarak satmaya devam edebiliyor. Bu kriterler arasında en önemlileri ise %100 Keçi sütü bulunması. Yani içeriğinde keçi sütü haricinde süt veya süt bileşeni bulunan ürünler “Maraş usulü” veya “Maraş dondurması” olarak satılamayacak. İşte bu gelişmeler sonrasında bazı firmalar konuyla ilgili dava yoluna gitti.

Bunlardan biri de Türkiye’de Algida markasıyla bilinen Unilever firması oldu. Unilever Ankara 4’üncü Fikri ve Sinaî Haklar Hukuk Mahkemesi’nde KMTSO ile Türk Patent ve Marka Kurumu’na dava açtı. Maraş ismi geçen 20’ye yakın markası bulunan Unilever, maraş dondurmasının jenerik bir reklam haline geldiğini ve bunun da coğrafi işaret olamayacağını savundu. KMTSO ve Türk Patent Kurumu ise Maraş dondurmasının yapımında keçi sütü, salep ve şekerin kullanıldığını, bu nedenle diğer dondurmalardan çok farklı olduğunu ve bu dondurmanın Kahramanmaraş’a özel bir dondurma olduğunu belirtti. Mahkeme, Unilever’in talebini reddetti ve Unilever, yaklaşık 3 yıl süren davayı kaybetti. Konuyu değerlendiren KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Balcıoğlu firmaların davayı istinaf hakları olduğunu, ancak coğrafi işareti devletin verdiğini belirten Şahin Balcıoğlu, dondurma firmalarının dava açmalarının da gereksiz olduğunu söyledi. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri