Bakliyat ve Makarna, Editoryal İçerik, Özel İnceleme

Reis Dermason Fasulye


Ramazan’da lifli gıdaların önemini vurgulamaya çalışıyoruz. Lifli gıdalar deyince de aklımıza ilk olarak bakliyatlar geliyor. Bunlardan soframızda çokça yer verdiğimiz Dermason Fasulyeyi Reis markalı ürün üzerinden besin değerleri detaylarıyla sizlere inceleyeceğiz. Ürün 1 kg.’lık paketlerde satılıyor. Paket üzerinde ürünün 2020 yılı hasadı olduğu ve 1. sınıf B boy dermason fasulye olduğu gibi künye bilgileri yer alıyor.

Besin değerleri detaylarına geçmeden önce ilk olarak kuru fasulyeden kısaca bahsedelim. Fasulye, iklim koşulları sebebiyle Anadolu’da çok yoğun olarak yetişmektedir. Tarlada olgunlaşan bir ürün olan fasulye, ilk olarak kabuklarından çıkartılarak elenip yabancı maddelerden arındırılarak tüketiciye sunulabilir hale gelmektedir. Fasulyenin pakette yer aldığı haliyle herhangi bir ek işlemden geçmediğini söyleyelim. Dermason fasulye ise ülkemizde Erzincan, Konya, Niğde, Kayseri, Ankara, Malatya, Elbistan, Doğanşehir ve Tokat’ta yetiştirilen – üretim alanı geniş bir bölgeye yayılmış bir çeşittir. Dermason fasulyenin en dikkat çekici özelliği bu bölgelere özgü toprak özelliği ve kar suyu ile yetişmesidir. Dermason fasulye iri taneli, dolgun ve yassı bir görünüme sahip olup, ince kabuklu olması, çabuk pişmesi ve lezzetinden dolayı tercih edilen çeşitlerdendir.

Yetiştirme özellikleri itibariyle ülkemizde çokça üretilen ve tüketimi de tercih edilen dermason fasulyenin en önemli özelliği de yüksek oranda lif ve protein barındırmasıdır. Tek su bardağına denk gelen 100 gr. dermason fasulyede 26 gr. Karbonhidrata karşılık tam 34 gr. Lif bulunmaktadır. Endüstriyel ürünlerde karbonhidrat oranı yüksek ve lif oranı son derece düşükken, burada tam tersi bir durumlar karşı karşıyayız. Bu haliyle bakliyatların Ramazan ayında sofralarımızda olmasının sebeplerinden biri de – içerdiği lifler sebebiyle uzun süre kan şekerini dengede tutması yani tokluk vermesidir.

Üründe dikkat çekilmesi gereken bir diğer husus ise üründeki protein oranıdır. Öyle ki, tek su bardağına denk gelen 100 gr.’da 22 gr. protein içermektedir. Bu da üründen alınan kalorinin %32,5’inin proteinden geldiğini göstermektedir. Dermason fasulye bu haliyle ayrıca dokuz esansiyel aminoasitin de yer aldığı önemli bir protein kaynağı olarak olarak öne çıkmaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎Reis Dermason Fasulye Besin Değerleri
👉Enerji 270 kcal
👉Karbonhidrat 26 gr.
👉Yağ 1 gr.
👉Protein 22 gr.
👉Lif 35 gr.
📌Not: Besin Değerleri yaklaşık tek bardak (100 gr.) ürün için verilmiştir.

Bu bir Sponsorlu içerik yayınıdır. Sponsorlu içerik yayınlarımız, firmaların talebi doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulur. Sponsorlu içerik yayınları Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, öznel öneri ya da yorumlar içermeksizin tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize sunulmaktadır.

gıda dedektifi
Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri