Bisküvi ve Kurabiye

Eti Petit Beurre Mini


Uzun yıllardır raflarda gördüğümüz Petit Beurre bisküvinin yeni çeşidini; Eti Petit Beurre Mini ürününü inceleyeceğiz. Ürün 175 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürün içeriğinde çok sayıda mini bisküvi yer alıyor, biz bu haliyle 30 gramını bir porsiyon olarak kabul ederek incelememizi yapıyoruz.

Ürün içeriğinde ilk 3 sırada; Buğday unu, Şeker ve Bitkisel yağlar yer alıyor. Üründe sofra şekerinin yanı sıra; İnvert şeker şurubu bulunuyor. Üründeki invert şeker şurubu oranı bilinmiyor fakat ürün 100 gr.’da toplam 18 gr. şeker içeriyor. Bu da 30 gr.’lık tek porsiyonda 5,4 gr. yani yaklaşık 3 tane küp şeker bulunduğunu gösteriyor. Üründe bu şekere karşılık 0,7 gr. lif bulunuyor. Üründe bitkisel yağ olarak Palm yağının yanı sıra; Ayçiçek, Pamuk ve Kanola yağları yer alıyor. Bu dörtlü, birçok Eti markalı üründe kullanılan bitkisel yağ karışımıdır. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 9,6 gr. toplam yağ bulunmakta olup, bu yağın 5,1 gr.’lık kısmı ise doymuş yağdır. Bu da üründeki palm yağı oranının diğer yağlara göre çok daha yüksek olduğu çıkarımını ortaya koymaktadır. Üründen alınan kalorinin %10,7’si doymuş yağdan gelmektedir. Bu da Dünya Sağlık Örgütü’nün aşılmamasını önerdiği %10’luk oranın üzerindedir.
Üründe %6 oranında yağsız pastörize süt yer alıyor. Üründe bunun özellikle süt tozu değil; süt olarak yer aldığını söyleyelim. Ürün bu haliyle 175 gr.’lık tek pakette 10,5 gr. süt bulunmaktadır. Üründe bunların yanı sıra; kabartıcılar, aroma verici ve un işlem maddesi olarak sodyum metabisülfit isimli katkı maddesi yer alıyor.

Bu haliyle ürün 30 gr.’lık tek porsiyonda 128,4 kcal enerji içeriyor. Üründe 2,9 gr. yağ, 1,7 gr. protein ve 23,7 gr. Karbonhidrat bulunmakta olup, lif oranı ise 0,7 gr.’dır. Özellikle yüksek oranda karbonhidrat içeren ürünlerde lif oranı, üründen alınan şekerin kana hızla karışıp karışmaması yönünde fikir vermektedir. Bu haliyle ürün içerdiği karbonhidrata karşılık – birçok bisküvide olduğu gibi – düşük oranda lif içermektedir. Üründe koruyucu katkı maddesi olmadığını ve içerdiği aroma vericinin çeşidinin beyan edilmediğini de ayrıca belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Buğday unu, Şeker, Bitkisel yağ (Palm, Ayçiçek, Pamuk, Kanola), Yağsız pastörize süt (%6), İnvert şeker şurubu, Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat), Tuz, Aroma verici, Un işlem maddesi (Sodyum Metabisülfit)
🔎Eti Petit Beurre Mini Besin Değerleri
👉Enerji 128,4 kcal
👉Şeker 5,4 gr.
👉Yağ 2,9 gr.
👉Protein 1,7 gr.
👉Lif 0,7 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (30 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri