Hazır Yemek

Bizim Mutfak Tarhana Çorbası


Artık raflarda birçok farklı çeşidini görmeye başladığımız hazır çorbalarda son dönemlerde “kemik suyu”, “kolajen” içerdiğine dair ibareler dikkat çekiyor. Ürünlerde ayrıca “koruyucu” içermediğine dair beyanlar ürünün içeriğinin detaylarıyla açıklanması gereğini doğuruyor. Bu haliyle bugün Bizim Mutfak Tarhana Çorbasını inceleyeceğiz. Ürün 65 gr.’lık paketlerde satılıyor ve Ajinomoto İstanbul Gıda tarafından Türkiye’de üretiliyor.

Ürün içeriğinde %54 oranında Tarhana bulunuyor. Tarhana içeriğinde buğday unu, irmik, yoğurt, çavdar unu, biber ve domates salçası, soğan, maya ve tuz bulunuyor. Üründeki tarhana içeriğinde herhangi bir koruyucu, aroma verici veya ilave katkı maddesine rastlanmıyor.
Ürün tarhana haricinde ise yine buğday unu, tuz, mısır nişastası ve irmik içeriyor. Üründe bindelik oranlarda çeşitli baharatlar yer alıyor. Buna göre ürün binde 5 oranında kurutulmuş nane, binde 4 oranında kırmızıbiber ve bu orandan daha az olmak üzere yine bindelik oranda kurutulmuş soğan içeriyor. Üründe bu baharatlardan daha yüksek oranda yapay aroma vericiler bulunuyor. Bu yapay aroma vericilerin oranı da içeriğinde ne aroması bulunduğu da tüketiciye beyan edilmiyor. Üründe ayrıca yine bindelik oranda bitkisel yağlar bulunuyor. Ürün bitkisel yağ olarak karışım olarak palm, ayçiçek ve kanola yağları içeriyor.

Şu ana kadar sırayla gittik ve halen üründeki kemik suyu ve kolajen içeriğinden bahsetmedik. Çünkü bu bileşenler üründe binde 1 ve daha az oranında yer alıyor ve içerik sıralamasında da son sıralarda bulunuyor. Ürün %0,1 yani binde 1 oranında kemik suyu tozu karışımı içeriyor. Yani üründeki kemik suyu tozu oranı binde 1’den daha azdır. Bu karışım içeriğinde kemik suyu haricinde; nişasta bazlı bir tür şeker olan maltodekstrin, kıvam arttırıcı olarak da akasya gamı yer alıyor. Üründe yine binde 1 oranında kolajen tozu bulunuyor. Ürün bu haliyle tek pakette 0,13 gr.’dan daha az miktarda kemik suyu tozu ve kolajen içeriyor. Ürün bu miktarlara rağmen “Kemik suyuna” ibaresi ve kemik görselleriyle pazarlanıyor. Ürün bu içeriğiyle su ile hazırlanmış 250 ml.’lik tek porsiyonda 11 gr. karbonhidrata karşılık 0,9 gr. lif içeriyor. Üründe ayrıca çoğunluğu buğday ve irmikten gelen 1,9 gr. protein ile 1,9 gr. tuz bulunuyor. Ürün ayrıca tek porsiyonda 0,2 gr. yağ içeriyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Tarhana (%54) [Buğday unu, irmik, Yoğurt, Çavdar unu, Biber salçası, Domates salçası, Soğan, Maya, Tuz], Buğday unu, Tuz, Mısır nişastası, İrmik, Aroma vericiler, Tatlı kırmızıbiber özütü, Kurutulmuş nane (%0,5), Kırmızıbiber (%0,4), Kurutulmuş soğan, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Bitkisel yağlar (Değişen miktarlarda palm, ayçiçek, kanola), İlikli kemik suyu tozu karışımı (%0,1) [İlikli kemik suyu, Maltodekstrin, Kıvam arttırıcı (Akasya gamı)], Kolajen tozu (%0,1), Şeker, Peyniraltı suyu tozu, Bütün yumurta tozu, Kereviz, Kurutulmuş patates
🔎Bizim Mutfak Tarhana Çorbası Besin Değerleri
👉Enerji 55 kcal
👉Karbonhidrat 11 gr.
👉Yağ 0,2 gr.
👉Protein 1,9 gr.
👉Lif 0,9 gr.
👉Tuz 1,9 gr.
📌Not: Besin Değerleri 1 porsiyon (250 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri