Gündem Özel

Tarım Bakanlığı’ndan dar gelirli ailelere ücretsiz patates ve soğan müjdesi geldi!


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bugün kamuoyuna yaptığı açıklamada; patates ve kuru soğan piyasasındaki stok artışlarını önlemeye yönelik olarak patates ve kuru soğan alımına başlanacağını, alımı yapılan ürünlerin ise Ramazan ayında ihtiyaç sahibi ailelere ücretsiz dağıtılacağını açıkladı. Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamada, “Pandemi sürecinde otel, lokanta vb. toplu tüketim yerlerinde yaşanan talep daralması nedeniyle yurt içi ve yurt dışı piyasalarda patates ve soğan satışları gerilemiştir. Bu gelişmeler stokların artmasına ve fiyatların üretici aleyhine düşmesine neden olmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, patates ve soğan alımı yapacak

Patates ve soğan piyasalarındaki ortaya çıkan durumun çiftçileri olumsuz etkilememesi ve stoklardaki ürünün ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılması amacıyla Toprak Mahsulleri Ofisi’nin patates ve kuru soğan tedariki ve dağıtımı ile görevlendirildiğini belirtti. Bu kapsamda üretimin yoğun olarak yapıldığı ve depolandığı illerden başlamak üzere; Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı üreticilerden 2020 yılı mahsulü olan patatesin 25 kilogramlık çuvallanmış olarak kilogram başına 85 kuruştan satın alınacağı belirtildi. Açıklamada ayrıca; “Aynı şekilde kuru soğan temin tedarik ve dağıtım işlemlerine de başlanmıştır. TMO tarafından alımı yapılan patates ve kuru soğan il valiliklerimiz ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla düzenli olarak yardım yapılan ihtiyaç sahibi ailelere bedelsiz olarak dağıtılacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Konu dün itibariyle Bekir Pakdemirli imzasıyla basına yansıyan Yemeklik Patates ve Soğan Dağıtımı başlıklı yazı ile gündeme gelmitşti. Dün itibariyle 81 il valiliklerine dağıtımı yapılan yazıda; “Üreticilerimizin elindeki arz fazlası yemeklik patates ve kuru sağanların Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü tarafından alınması yönünde çalışmalara başlanmıştır. Bahse konu yemeklik patates ve kuru soğanlar, İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca Valiliklerin gözetiminde, ihtiyaç sahibi tüketicilere ücretsiz dağıtılacak olup, Ramazan öncesinde dağıtımlara başlanılması hedeflenmektedir.” ifadeleri yer alıyordu.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri