Krema Sos ve Ezmeler

Dr. Oetker Krem Şanti


Evlerde yapılan çeşitli unlu mamullerde ve pastalarda kullanılan krem şantiyi Dr. Oetker markalı Krem Şanti toz karışımı üzerinden inceliyoruz. Ürün 75 gr.’lık 3 paketin yer aldığı kutularda satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Şeker, Tam hidrojenize yani margarin formunda palm yağı ve Glikoz şurubu bulunduğunu görüyoruz. Ürün aslında bu üç temel bileşenden ibaret diyebiliriz çünkü sonrasında yer alan bileşenlerin tamamına yakını katkı maddelerinden oluşuyor. Üründe sofra şekerine ilave olarak glikoz şurubu yer alıyor – ki bu da su ile hazırlanmış 100 gr. üründe 17,4 gr. yani yaklaşık 8 tane küp şeker kadar şeker olduğunu gösteriyor. Bu haliyle üründen alınan kalorinin %42’sinin ilave şekerden geldiğini hesaplıyoruz. Bu da Dünya Sağlık Örgütü’nün ilave şekerden gelen kalorinin %10’u aşmaması tavsiyesine uygun olmayan bir tüketimi işaret ediyor.

Ürün bunun yanı sıra; su ile hazırlanmış haliyle 100 gr.’da 9,6 gr. yağ içerirken, bu yağın tam 8,51 gramı doymuş yağ olarak hesaplanmaktadır. Bu da üründen alınan kalorinin %46’sının doymuş yağdan geldiğini gösteriyor – ki bu da Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği sağlık kriterlerinin çok üzerinde bir orana denk geliyor.
Üründe bu temel bileşenlerin yanında emülgatörler, aroma verici ve kıvam arttırıcı gibi katkı maddeleri yer alıyor. Üründe yer alan aroma vericilerin içeriği bilinmezken, üründe düşük oranlarda süt proteini, yağsız süt tozu ve modifiye patates nişastası yer alıyor. Üründe 100 gr.’da sadece 0,9 gr. protein olduğunu belirterek, bu bileşenlerin oranlarını da sizlere yaklaşık olarak aktarmış oluyoruz. Ürün bunların yanında koruyucu veya renklendirici katkı maddeleri içermemektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Tam hidrojenize biktisel yağ (Palm yağı), Glikoz şurubu, Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritlerinin laktik ve asetik asit esterleri, yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Süt proteini (Sodyum kazeinat), Yağsız süt tozu, Modifiye patates nişastası, Aroma verici, Kıvam arttırıcı (Guar gam)
🔎Dr. Oetker Krem Şanti Besin Değerleri
👉Enerji 164 kcal
👉Şeker 17,4 gr.
👉Yağ 9,6 gr.
👉Protein 0,9 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri su ile hazırlanmış 100 gr. ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri