Gazsız İçecek

Uludağ Ramazan Şerbeti


Reklam filmlerinde “Bizim geleneğimiz, bizim şerbetimiz” sloganıyla Ramazan ayına “özel” olarak üretilen Uludağ markalı Ramazan Şerbeti’ni inceliyoruz. Tabi özel diyoruz ama üründe Ramazan’a özgü pek bir özellik yok. Öyle ki ürün aslında %10 oranında Elma suyu ve nar suyu içeren konsantreden imal gazsız bir aromalı içecektir. Yani üründe Ramazan’a özel meyvelerden veya bitkilerden söz etmiyoruz, tam tersine karşımızda tarçın ve karanfilin de doğal aroma vericiler ile eklendiği bir endüstriyel içecek var.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk sıralarda; Su, Şeker ve Elma suyu ve Nar suyu konsantresi olduğunu görüyoruz. Üründe sofra şekeri kullanılmış olup, nişasta bazlı şeker yani glikoz-fruktoz şurubu yer almamaktadır. Fakat bu üründeki şeker yükünü ve liften yoksun olarak kana karışan yoğun şeker varlığını elbette görmezden gelmemize sebep olmuyor. Öyle ki, ürün 100 ml.’de 11 gr. ilave şeker içeriyor. Bu da 250 ml.’lik tek porsiyonda – yaklaşık tek su bardağında 27,5 gr. şekere denk geliyor. Bu da yaklaşık tek su bardağında tam 13 küp şeker demek oluyor. Yani tek bardakta tüketilen tam 13 tane küp şekerden bahsediyoruz.

Üründe bir lif kaynağı olmadığından dolayı, bu şekerin kana karışmasını hafifletecek tek gram lif bulunmuyor. Yani kanınıza karışacak böylesi bir şeker yükünü düşünün ki bir de bu şeker yükü Ramazan ile özdeşleştiriliyor. Tüm gün aç kalmış bünyeler, kan şekeri düşmüş bir vücuda giren bir şeker bombasından bahsediyoruz. Ürün koruyucu katkı maddesi içermiyor fakat bünyelerimizi bu üründen kim koruyacak onu da bilmiyoruz.

Üründe %10 oranında meyve bulunan meyve suyu konsantreleri var demiştik. Elbette bu kadar düşük oranda meyveden istenen tat ve koku alınamayacak. Bu yüzden de üründe “şerbet” adıyla özdeşleştirilen karanfil ve tarçın aroma vericileri kullanıldığını görüyoruz. Üründe ayrıca meyvelerin veremediği renk de, renklendirici sınıfında yer alan siyah havuç suyu ve frenk üzümü suyu konsantreleri ekleyerek verilmeye çalışılmıştır. #NeİçtiğiniziBilin

🔍İçindekiler: Su, Şeker, Elma suyu konsantresi, Nar suyu konsantresi, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Doğal aroma vericiler, Renklendiriciler (Siyah havuç ve frenk üzümü konsantreleri)
🔍Uludağ Ramazan Şerbeti Besin Değerleri
👉Enerji 110 kcal
👉Şeker 27,5 gr.
👉Yağ 2 gr.
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (250 ml.) ürün için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri