Hazır Yemek

Knorr Düğün Çorbası


Yıllardır Anadolu’nun her köşesinde yoğurt ve kuzu eti içeriğiyle; özellikle bayramlarda, düğünlerde ve tüm özel günlerde hazırlanan düğün çorbasının endüstriyel halini Knorr Düğün Çorbası üzerinden inceleyeceğiz. Ürün 72 gr.’lık paketlerde, 4 kişilik porsiyon olarak hazırlanacak şekilde satılmaktadır. Paket içindeki toz karışımdan 4 kişiye 250 ml.’lik porsiyonlar olmak üzere toplam 1 litrelik çorba hazırlanabiliyor.

Ürün içeriğinde ilk 3 sırada; Buğday unu, İyotlu tuz ve Yağ tozu olduğunu görüyoruz. Üründe yağ tozu içeriğinde ise sırasıyla peyniraltı suyu tozu, süt şekeri ve palm yağı olduğunu görüyoruz. Üründe 250 ml.’lik hazırlanmış tek porsiyonda 1,9 gr. tuz olduğunu baştan söylemek gerekiyor. Knorr bu ve benzeri ürünlerde son yıllarda farkındalıkla oluşan tepkilerden dolayı MSG yerine maya özütü kullanıyor. Bu ürün de MSG ile benzer etkilere sahip fakat sentetik bir bileşen olmayan maya özütü içeriyor.

Üründe dikkat çeken bir diğer bileşen ise tekstüre soya granülü olarak karşımıza çıkan bileşendir. Bu da aslında “soya kıyması” olarak bilinen proteini arttırılmış soya bileşenidir. Üründe 250 ml.’de bulunan 2 gr. proteinin büyük oranda soya kıyması kaynaklı olduğunu belirtmek gerekiyor. Üründe bu bileşenlerin ardından aroma vericiler bulunduğunu görüyoruz. Üründeki bu yapay aroma vericilerin içerikleri ve çeşitlerini beyan edilmediği için bilmiyoruz. Fakat bildiğimiz şey, aroma vericilerin öyle son sıralarda değil, üründeki kurutulmuş soğandan, yoğurt ve kuzu etinden daha yüksek oranda olduğudur. Öyle ki, ürün %2,2’den daha yüksek oranda ve tek pakette yaklaşık 1,5 gr. gibi bir miktarda yapay kimyasallar olan aroma vericiler içermektedir.

Düğün çorbası dendiğinde akıllara gelen yoğurt ve kuzu eti ise üründe son sıralarda, bindelik oranlarda yer almaktadır. Üründe %0,3 yani binde 3 oranında yoğurt tozu ve yine %0,3 yani binde 3 oranında kurutulmuş kuzu eti bulunmaktadır. Üründe bu haliyle 72 gr.’lık tek pakette 0,2 gr. kuzu eti bulunduğunu hesaplıyoruz – ki bu da tek porsiyon çorbada 0,05 gr. yani zerre oranında kuzu eti olduğu anlamına gelmektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Buğday unu, İyotlu tuz, Yağ tozu (Peyniraltı suyu tozu, Süt şekeri, Palm yağı), Nişasta, Tekstüre soya granülü, Maya özütü, Aroma vericiler, Kurutulmuş öğütülmüş soğan (%2,2), Bitkisel yağ (Palm), Peynir altı suyu tozu, Sirke tozu, Karabiber özütü, Yoğurt tozu (%0,3), Kurutulmuş kuzu eti (%0,3)
🔎Knorr Düğün Çorbası Besin Değerleri
👉Enerji 63 kcal
👉Karbonhidrat 10,3 gr.
👉Yağ 1,5 gr.
👉Protein 2 gr.
👉Lif 0,5 gr.
👉Tuz 1,9 gr.
📌Not: Besin Değerleri hazırlanmış 250 ml. ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri