Eritme Peyniri

Torku Krem Peynir


Marketlerde pek çok markaya ait farklı çeşitlerde gördüğümüz eritme peynirlerden birini Torku markalı Krem peyniri inceleyeceğiz. Yarım yağlı eritme peynir kategorisindeki ürün 150 gr., 300 gr. ve 400 gr.’lık çeşitli paketlerde satılıyor.

Eritme peynirlerden daha önce bahsetmiştik. Bu peynirler, taze peynirlerden farklı olarak genellikle geleneksel yöntemle sütten değil, daha önce üretilmiş peynirlerden yapılmaktadır. Bu ürün etiketinde de görülebileceği gibi ilk sırada süt yerine, peynir ifadesi yer almaktadır. Üründe hangi çeşit peynirlerin hani oranda yer aldığı tüketiciye beyan edilmemektedir. Bu peynirlerin daha önce üretilen ve piyasadan dönen peynirler mi olduğu yoksa bu ürün için üretilmiş peynirler mi olduğu ise bilinmemektedir. Eritme peynir üretiminde bu iki seçeneğin yanında süt içeren fakat geleneksel yöntemlerle değil, emülsifiye edici tuzlarla endüstriyel olarak üretilen eritme peynirlerine de rastlamak mümkündür.

Ürün bu haliyle emülsifiye edici tuzlar içermektedir. Üründe sodyum fosfatlar ve polifosfatlar bulunmakta olup, sütten yoksun üründeki protein oranını yükseltmek için de peyniraltı suyu tozu ilavesi olduğu anlaşılmaktadır. Üründe ayrıca koruyucu katkı maddesi olarak potasyum sorbat bulunmaktadır. Potasyum sorbat eritme peynirlerinin yanı sıra; geleneksel yöntemle üretilen pek çok peynirde de maalesef yaygın olarak görülen koruyucu katkı maddesidir.

Ürün bu haliyle 30 gr.’lık tek porsiyonda 51,6 kcal enerji veriyor. Üründe 0,5 gr. Karbonhidrat, 3,9 gr. yağ ve 3,6 gr. protein bulunuyor. Etiket beyanında besin değerleri tablosu kısmında üründeki kalori oranı tüketiciye beyan edilmiyor. Yani ne yediğiniz peynirdeki peynir çeşidini ve oranını ne de bu peynirlerden gelen kalsiyum miktarını bilmiyorsunuz. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Peynir, Peyniraltı suyu tozu, Emülsifiye edici tuzlar (Sodyum fosfatlar, Polifosfatlar), Koruyucu (Potasyum Sorbat)
🔎Torku Krem Peynir Besin Değerleri
👉Enerji 51,6 kcal
👉Karbonhidrat 0,5 gr.
👉Yağ 3,9 gr.
👉Protein 3,6 gr.
👉Tuz 0,5 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (30 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri