Barlar

Tadım Antep Fıstıklı Bar


Önceki gün markette “Tadım’la kendine iyi bak” sloganlı özel bir reyonda satılan Tadım Bar ürünlerini gördük. Ürünleri yıllar önce içeriğinde glikoz şurubu ve maltodekstrin içeriğiyle farketmiş, sizlere aktarmıştık. Aradan geçen zamanda – bir de böyle bir stantta satılınca – belki içeriğinde olumlu değişimler olmuştur diye tekrar incelemeye aldık. Ürün 27 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürün ambalajında “Koruyucu içermez” ve “%63 Antep fıstığı ve kuru meyve içerir” ifadeleri dikkat çekiyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Antep fıstığı, İnvert şeker şurubu ve Siyah üzüm ile sarı üzüm olduğunu görüyoruz. Üründe invert şeker şurubu haricinde ayrıca sofra şekeri ve nişasta bazlı bir şeker olan maltodekstrin de yer alıyor. Ürün ayrıca %3 oranında bal içeriyor. Bu haliyle ürün 27 gr.’da – çoğunluğu ilave şeker olan – 8,6 gr. şeker içeriyor. Bu da tek pakette alınan yaklaşık 4 tane küp şekere denk geliyor. Ürün etiketinde bu şeker yüküne karşılık lif oranı ise belirtilmiyor – fakat daha önce etikette yer alan bu bilgiyi kolaylıkla bulabiliyoruz. Üründe 27 gr.’da sadece 0,3 gr. Lif bulunmaktadır. Bu da üründen alınan şeker yükünün kana hızla karışacağını ve kan şekeriniz düştüğünde kısa sürede açlık hissi oluşturacağını göstermektedir.

Üründe %47 oranında antep fıstığının yanı sıra; %8 siyah üzüm, %8 sarı üzüm bulunuyor – ki bu da üründe %63 oranını açıklıyor. Üründe bunların yanı sıra; %5 oranında yulaf ve bundan daha az oranda pirinç patlağı yer alıyor. Üründe antep fıstığından gelen doğal yağın yanı sıra; Bitkisel yağ olarak Palm yağı bulunuyor. Bu haliyle ürün 27 gr.’da 8,7 gr. Yağ içeriyor. Üründeki palm yağının nispeten düşük olmasından dolayı ürün yüksek oranda doymuş yağ içermiyor. Üründen alınan kalorinin %24’ü ilave şekerden gelirken, %9 oranında ise doymuş yağdan geliyor. Üründe koruyucu katkı maddesi bulunmuyor fakat emülgatör olarak soya lesitini içerdiğini görüyoruz. Bu haliyle ürünün “kendine iyi bak” ifadesinin içinin hangi bileşenlerle dolu olduğu da sizlerin takdirine bırakıyoruz. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Antep fıstığı (%47), İnvert şeker şurubu, Siyah üzüm (%8), Sarı üzüm (%8), Yulaf (%5), Pirinç patlağı, Şeker, Bal (%3), Bitkisel yağ (Palm), Maltodekstrin, Emülgatör (Soya Lesitini)
🔎Tadım Antep Fıstıklı Bar Besin Değerleri
👉Enerji 142,6 kcal
👉Şeker 8,6 gr.
👉Yağ 8,7 gr.
👉Protein 3,8 gr.
👉Lif 0,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (27 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri