Barlar, İlave Şekersiz

Tchibo Coffee Break Fındık&Portakal


Önceki gün Migros marketlerde dikkatimizi çeken bir üründen bahsedeceğiz; Tchibo Coffee Break Fındık&Portakal. Birkaç farklı çeşidi daha bulunan ürün 40 gr.’lık paketlerde satılıyor. Kahveleriyle bilinen Tchibo markasıyla satılan bu ilave şekersiz barlar, içeriğinde öğütülmüş kahve içermesi yönünden farklı bir ürün olarak dikkat çekiyor. Ürünün Tchibo tarafından Pachamama Gıda firmasına fason olarak ürettirildiğini ve muhtemelen Tchibo tarafından tedarik edilen öğütülmüş kahvelerin kullanıldığını söyleyelim.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Hurma, Fındık ve Öğütülmüş kahve olduğunu görüyoruz. Ürün diğer ilave şekersiz barlara benzer şekilde ilk sırada hurma içeriyor fakat hurma oranı tüketiciye beyan edilmiyor. Fakat hurma dışındaki bileşenlerin oranları da gayet yüksek görünüyor. Ürün sırasıyla %11,3 oranında Fındık, %10 oranında Öğütülmüş kahve ve bunların yanı sıra; %9,1 oranında Fındık ezmesi ile %5,1 oranında Portakal kurusu tozu içeriyor. Üründe ilave şeker olmadığını söylemiştik, bunun yanında ürün aroma verici ya da koruyucu katkı maddesi de içermiyor. Üründe ilave yağ olarak hindistan cevizi yağı bulunuyor. Üründe ayrıca elma kurusu, toz tarçın ve deniz tuzu ilaveleri var.

Bu haliyle 40 gr.’lık tek adette 170 kcal enerji veren ürün 20,3 gr. Karbonhidrat ve buna karşılık 2,9 gr. Lif içeriyor. Üründe ayrıca 8 gr. yağ ve 2,6 gr. protein bulunuyor. Diğer barlardan farklı olarak üründe kahve içeriğinden dolayı kafein bulunuyor. Ambalajın ön yüzünde “Kafein içerir. Çocuklar veya hamile kadınlar için tavsiye edilmez” uyarısı ile satılan ürün 100 gr.’da 135 mg. Kafein içeriyor. Bu da 40 gr.’lık tek paket üründe 54 mg. Kafein bulunduğunu gösteriyor. 250 ml. kola içeriğinde bunun yarısına yakın oranda kafein bulunduğunu düşünürsek, üründe bu uyarıya neden gerek duyulduğunu ve ne denli yüksek oranda kafein içerdiğini anlıyoruz. Son olarak üründeki kafeinin içeriğindeki öğütülmüş kahveden doğal olarak geldiğini söyleyelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Hurma, Fındık (%11,3), Öğütülmüş Kahve (%10), Fındık Ezmesi (%9,1), Hindistan Cevizi Yağı, Portakal Kurusu Tozu (%5,1), Elma kurusu, Toz tarçın, Deniz tuzu.
🔎Tchibo Coffee Break Fındık&Portakal Besin Değerleri
👉Enerji 170 kcal
👉Karbonhidrat 20,3 gr.
👉Yağ 8 gr.
👉Protein 2,6 gr.
👉Lif 2,9 gr.
👉Kafein 54 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (40 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri