Krema Sos ve Ezmeler

Dr. Oetker Krem Şanti


İlk tarifi 18. yüzyılda yaşayan Fransız şef François Vatel’e ait olan ve dondurma ve meyvelerin üzerini süslemek adına krema ile hazırlanan krema şanti bugün ilk tarifinden çok daha farklı tariflerle, benzer amaçlar için kullanılmaktadır. Krema Şanti’nin piyasada pek çok farklı markaya ait endüstriyel çeşitleri bulunurken Dr. Oetker markasıyla Türkiye’de üretilerek satılan ürünü inceleyeceğiz. Ürün 75 gr.’lık üç ambalajda toplam 225 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürün, ambalaj üzerinde yer alan tarifine göre 200 ml ya da 150 ml su ile karıştırılarak hazırlanabiliyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sıradaki bileşenler ürünün tarifinin nasıl değiştiğini gözler önüne seriyor. İlk sırada şeker bulunan üründe sırasıyla Tam hidrojenize bitkisel yağ ve Glikoz şurubu bulunuyor. Üründe kremanın yerini margarin formunda palm yağı alırken, şekere ek olarak da glikoz şurubu ilave edildiği görülüyor. Tek paket üründe 13 gr. ilave şeker yani yaklaşık 6 küp şeker kadar ilave şeker bulunuyor. Ürün ayrıca 75 gr.’lık tek adette 7,2 gr. yağ içeriğinde 6,4 gr. doymuş yağ içeriyor. Bu da üründeki margarin formundaki palm yağının ne denli yoğun bir doymuş yağ kaynağı olduğunu gösteriyor. Buna göre ürünün 75 gr.’lık tek pakette içerdiği 123 kcal enerjinin %46,7’si doymuş yağdan geliyor. Bu oran bugüne kadar tespit ettiğimiz en yüksek doymuş yağ kaynaklı kalori oranlarından biri olarak dikkat çekiyor.

Üründe bu temel bileşenlerin yanında emülgatör olarak yağ asitlerinin mono ve digliseritlerinin laktik ve asetik asit esterleri ile yağ asitlerinin mono ve digliseritleri yer alıyor. Üründe bu yağ asitlerinin kaynağının domuz yağı olmadığı belirtilirken, muhtemelen soyadan elde edildiğini söyleyebiliriz. Üründe ayrıca oranı beyan edilmeyen fakat içerik sıralamasına göre düşük oranda olduğunu anladığımız süt proteini ve yağsız süt tozu bulunuyor. Üründe ayrıca modifiye patates nişastası ve kıvam verici olarak guar gam bulunuyor. Ürün içeriği tüketiciye beyan edilmeyen – ne aroması verdiği belli olmayan – aroma verici içeriyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Tam hidrojene bitkisel yağ (Palm), Glikoz şurubu, Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritlerinin laktik ve asetik asit esterleri, Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Süt proteini, Yağsız süt tozu, Modifiye patates nişastası, Aroma verici, Kıvam arttırıcı (Guar gam)
🔎Dr. Oetker Krem Şanti Besin Değerleri
👉Enerji 123 kcal
👉Şeker 13 gr.
👉Yağ 7,2 gr.
👉Protein 0,7 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tarifine uygun olarak suyla hazırlanmış tek paket (75 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri