Krakerler

Torku Çıtırtat Taco Aromalı Baharatlı Kraker


Torku markasıyla kolaya alternatif olarak üretilen içecekten sonra şimdi de cipse alternatif olarak üretilen krakeri inceleyeceğiz. Torku Çıtırtat ismiyle satılan Taco Aromalı Kraker 60 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürünün tek porsiyonu 30 gr. olarak kabul ediliyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Buğday unu, Bitkisel yağlar ve Modifiye nişasta olduğunu görüyoruz. Üründe bitkisel yağ olarak sırasıyla Palm yağı, Kanola yağı, Ayçiçek yağı ve Pamuk yağı kullanıldığını görüyoruz. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 21,3 gr. yağ içeriyor – ki bu da 30 gr.’lık tek porsiyonda 6,4 gr. yağ içerdiğini gösteriyor. Üründe tek porsiyonda 2,9 gr. doymuş yağ bulunuyor. Buna göre üründen alınan kalorinin %18’i doymuş yağdan geliyor.
Üründe 3. sırada yer alan modifiye nişastanın çeşidi tüketiciye beyan edilmiyor. Üründe ayrıca patates unu ve patates nişastası yer alıyor.

Ürün bunların yanında protein kaynağı olarak demineralize peynir altı suyu tozu yer alıyor. Üründe buğday unundan gelen glutenin yanı sıra; ilave buğday gluteni de yer alıyor. Ürün bu haliyle 100 gr.’da süt ürünlerinden ve buğdaydan gelen 7,7 gr. protein yer alıyor. Bu da 30 gr.’lık tek porsiyonda 2,3 gr. olarak hesaplanıyor. Üründe ayrıca ilave sofra şekeri ve invert şeker şurubu da yer alıyor. Üründeki şeker oranı ise tuz oranından fazladır. Üründe ayrıca malt ekstraktı tozu ve domates salçası yer alıyor.

Yeni nesil atıştırmalık sloganıyla satılan üründe %0,7 yani binde 7 oranında soğan tozu ve %0,5 yani binde 5 oranında kırmızı biber yer alıyor. Üründe bu bileşenlere ait aroma verici bulunmadığını anlıyoruz fakat ürün adındna da anlaşılacağı gibi Taco aroması içeriyor. Katkı maddeleri satışı yapan sitelerden gördüğümüz kadarıyla taco aroması içeriğinde; Baharat ve Baharat Ekstraktları, Toz Glikoz şurubu, Nişasta, Monosodyum Glutamat ve Gam karışımları yer alıyor. Üründe kullanılan Taco aroma vericisinin içeriği ise mevzuat gereği tüketiciye beyan edilmediği için bilinmiyor. Üründe ayrıca un işlem maddesi olarak Sodyum Metabisülfit de yer almaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Buğday unu, Bitkisel yağlar (Palm, Kanola, Ayçiçek, Pamuk), Modifiye nişasta, Patates unu, Patates nişastası, Demineralize peyniraltı suyu tozu, Buğday gluteni, Ekşi maya, Şeker, İnvert şeker şurubu, Malt ekstraktı tozu, Tuz, Domates salçası, Soğan tozu (%0,7), Tatlı kırmızı biber (%0,5), Kabartıcılar (Sodyum Hidrojen Karbonat, Disodyum Difosfat), Asitlik Düzenleyici (Laktik asit, Sitrik asit), Aroma verici (Taco), Un işlem maddesi (Sodyum Metabisülfit)
🔎Torku Çıtırtat Taco Aromalı Baharatlı Kraker Besin Değerleri
👉Enerji 145 kcal
👉Karbonhidrat 18,9 gr.
👉Yağ 6,4 gr.
👉Protein 2,3 gr.
👉Lif 1,1 gr.
👉Tuz 0,9 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (30 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri