Gündem Özel

Bakanlık’tan 81 ile market talimatı gönderildi; Temel ihtiyaçlar dışındaki ürünlerin satışına izin verilmeyecek!


SON DURUM: İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre online satışların market genelgesindeki kısıtlamalar kapsamında değerlendirilmeyeceği belirtildi. Yani online siteler üzerinden alınan market alışverişlerinde herhangi bir kısıtlama olmayacak.

gıda dedektifi

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Market Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek. Genelgede, tam kapanma sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili usül ve esasların belirlenerek, valilere duyurulduğu hatırlatıldı.

Sokağa çıkma yasağı: Marketler sokağa çıkma yasağında açık mı, marketler  kaça kadar çalışıyor? 65 yaş üstü 20 yaş altı dışarı çıkabiliyor mu? İşte  ayrıntılar - Son Dakika Haberleri İnternet

İçişleri Bakanlığı’ndan genelgeye ilişkin yapılan açıklamada; “Bu kapsamda daha önce illere gönderilen sokağa çıkma kısıtlaması sırasında temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan işyerleri dışında tüm ticari işletme, işyeri ve/veya ofislerin kapalı olacağı belirtilmiş, vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olacak şekilde bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcıların tam kapanma döneminde 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceği, zincir ve süper marketlerin pazar günleri kapalı kalacağı bildirilmişti.” ifadelerine yer verildi. Genelge kapsamında alınan tedbirler ise şu şekilde sıralanıyor;

Kısıtlama gününde marketler açık kaldı Zonguldak Haber

  • Marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları haricindeki herhangi bir ürünün satışına izin verilmeyecek.
  • 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç kozmetik ürünleri satılabilecek.
  • Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.
  • Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri